Snídaně je základ dobrého startu

Ráno do sebe sotva stihnete nalít kávu a letíte do práce? A navíc máte pocit, že jste bez snídaně „ušetřila“ kalorie? Chyba! Jste na cestě k nadváze. Snídaně je základ zdravého životního stylu i hubnutí.

Kolik kilojoulů by měla mít správná snídaně?

Záleži na tom, jaký máte metabolismus, životní styl, jak spalujete, kolik je vám let. Obecně by měla tvořit 20-25% denního energického příjmu, v době hubnutí asi 1000-1500kJ. Nezapomínejte na staré dobré pořekadlo: Snídej, jako král!

Kdy vlastně snídat?

Snídat bychom měly do 30 minut po probuzení, aby tělo mohlo začít přirozeně fungovat. Zapomeňte tedy na to, že si cestou do práce koupíte v pekárně koblihy a sníte je až v práci s první ranní kávou. V případě takové snídaně máte body pouze za to, že nějaká byla, jinak je to úplně špatně!

Měla bych při snídani hledět na glykemický index?

Rozhodně. K snídani si můžete dát víc sacharidů než třeba k obědu nebo večeři, ale na sladkosti zapomeňte. A do sladkostí se řadí i sladké pečivo, džemy, kupované slazené cereálie, cornflackes. Ani chleba s nutellou není ideální řešení. Sladká snídaně vychýlí hladinu cukru v krvi a brzo po ní budete mít hlad. Volte tedy raději celozrnné pečivo, ovocné šťávy a ovoce. Doplňte je vhodnými bílkovinami – dejte si jogurt, sýr, kvalitní šunku, mléko, sóju nebo sójový nápoj. I když se sójou buďte také obezřetní. Mnohem lepší je mléko mandlové, kokosové či rýžové. Nezapomeňte dostatečně pít, zejména neodpustíte-li si pravidelnou ranní kávu.

Nemám ráno hlad, proto nesnídám

To se může lehce stát. Tělo má po probuzení poměrně stabilní hladinu cukru v krvi, a tak se obvykle nebudíte s vlčím hladem. Pokud, ale nemáte metabolismus zničený nezdravým životním stylem, měla byste během hodiny hlad pociťovat – jenže to už je pozdě. Asi za hodinu a půl po probuzení začne tělo bez jídla fungovat ve stresovém režimu a hlad zmírní. V ranním shonu na to lehce zapomenete a pak „ v pohodě“ vydržíte až do oběda, možná ještě déle. Jenže hladové tělo si chrání zásoby a stresové hormony to ještě podporují, metabolismus se zpomaluje. Důsledky znáte sami.

Jak se mám učit snídat?

Jednoduše, nejste malé dítě. Chce to zodpovědnost, vůli a trochu přemáhání. Začněte snídat to, co máte rádi: ovoce, jogurt, chleba, vločky. Pokud se vám z jídla dělá po ránu špatně, začínejte s opravdu malými porcemi, postupně je zvětšujte a vždy si připravte teplý voňavý čaj, který uvolní žaludek.

Můžu si přípravu snídaně zjednodušit?

Zařiďte si, abyste se vždy pár dní nemusela o snídani starat. Můžete mít nakoupené jogurty a připravené domací musli. Suchary vám ve spíži také vydrží mnohem déle než chleba. Udělejte si vždy dostatečné zásoby potravin na snídani včetně ovoce, aby vám její příprava nezabrala moc času. Zpočátku si samozřejmě musíte upravit ranní režim. Pokud jste byla zvyklá během čtvrt hodiny po probuzení vybíhat z bytu, měla byste si přivstat a na klidnou snídani si udělat čas.

Fotografie publikována se svolením Serge Bertasius Photography/FreeDigitalPhotos.net