Kontrola malé potřeby může včas odhalit močové kameny. Dráždící krystalky se samy ozvou

Fotografie: Depositphotos

Močové kameny jsou nepříjemný problém, který může vyžadovat provedení zákroku. Pokud rozpoznáte tyto příznaky, raději se poraďte s odborníkem.

Močové kameny jsou nebezpečný problém, který označuje ztvrdlé shluky minerálů tvořících se v močovém měchýři. Ačkoliv mohou v některých případech samy odeznít, často je zapotřebí k jejich odstranění provést zákrok, a proto je dobré znát typické příznaky a konat včas – v opačném případě mohou podle doktory Suzanne Falck vést k infekcím močových cest, krvácení a dlouhodobým problémům s močením, které mohou velmi snadno narušit váš každodenní život.

Nejčastější příznaky močových kamenů

Pokud jsou kameny v močovém měchýři malé, mohou odejít z těla spolu s močí, a nezpůsobit tak žádné příznaky. V případě, že jsou však příliš velké, zůstávají na místě a mohou tento nedílný orgán dráždit, což následně způsobuje silnou bolest, krvácení a chronické problémy s močením. Mezi nejčastější příznaky tohoto problému patří především:

 • Změny barvy moči: Pokud se potýkáte s močovými kameny, vaše moč může mít zakalenou nebo tmavou baru nebo může obsahovat krev.
 • Častá potřeba močení: Může se vám zdát, že potřebujete stále močit, i když jste právě byli na toaletě.
 • Bolest: Při výskytu močových kamenů můžete běžně cítit pálení nebo bolest, která přichází z dolní části břicha. Muži mohou také pociťovat bolesti ve varlatech
 • Problémy s močením: Může pro vás být obtížné začít močit, i když cítíte nutkavou potřebu jít. Někdy se také proud může zastavit a poté sám od sebe spustit.
 • Infekce močových cest: Kameny v močovém měchýři mohou vést k infekcím močových cest, která způsobuje bolest a zakalenou a zapáchající moč.

Možné příčiny problému

Kameny v močovém měchýři vznikají nejčastěji v případě, pokud příliš dlouho zadržujete moč, což způsobuje její zahušťování. Minerály, které měly být dávno pryč z těla, se tak začnou v důsledku shlukovat a tvořit větší celky. Riziko tohoto problému zvyšuje hned několik faktorů, a to zejména:

 • Augmentační cystoplastika: Neboli zvětšení močového měchýře, při kterém může dojít k hromadění moči.
 • Divertikly močového měchýře: Jedná se o stav, který může nastat při narození, nebo se může vyvinout později v životě v důsledku onemocnění či zvětšené prostaty.
 • Dehydratace: Nedostatečná konzumace vody může vést k hromadění minerálů v moči, neboť je tělo nedokáže přirozeně vyloučit.
 • Zvětšená prostata: Prostata se může s přibývajícím věkem zvětšovat, což vytváří tlak na močovou trubici, která odvádí moč z ledvin do močového měchýře.
 • Ledvinové kameny: Kameny v močovém měchýři jsou velmi podobné ledvinovým kamenům – někdy se však může stát, že se ledvinové kameny dostanou do močového měchýře, kde zůstanou a způsobí příznaky.
 • Problémy v jiných částech těla: Poškození nervů v důsledku poranění míchy, mrtvice, jiného onemocnění nebo vrozené abnormality může ovlivnit fungování močového měchýře a vést k tvorbě močových kamenů.
bolest břicha
Fotografie: Pixabay

Někdy se mohou močové kameny vytvořit také u pacientů, kteří mají v močovém měchýři přístroj, jako je například katetr. V takovém případě se totiž mohou na některých jeho součástkách začít tvořit krystalky, které vedou k rozvoji tohoto nebezpečného problému. Obvykle k tomu dochází v případě, že je zařízení v těle déle, než je doporučováno.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]