Porazte plíseň na nohou a nehtech téměř okamžitě. Pomohou suroviny, které máte běžně v kuchyni

Fotografie: Depositphotos

Plíseň nebo kvasinky na nehtech trápí podle odborníků desetinu populace, ale s jistou formou napadení se potácí až čtvrtina Čechů. Jedná se nejen o estetický problém, ale především zdravotní. Oslabené, popraskané a zdeformované nehty na nohou se mohou odlupovat a otevřené rány jsou místem, kudy mohou do těla vstupovat bakterie a vznikat infekce, což způsobuje silné bolesti. Zjistěte, jak se zbavit plísní přírodní cestou.

Vlivem pocení i cukrovky

Onychomykóza se vyskytuje převážně na nehtech u nohou, protože plísním a kvasinkám vyhovuje vlhké a teplé prostředí v uzavřených botách. K přenosu dochází často ve veřejných bazénech, saunách, sprchách sportovišť, kdy se na nohách zachytí výtrusy hub po nemocném, který se pohyboval v daném prostředí.

Riziko se stupňuje s věkem, také je zvýšené při nadměrném pocení, při genetických predispozicích, špatné obuvi, cukrovce, infekčních onemocněních (typu AIDS) nebo poškození kůže na nohou mechanickým způsobem.

Pozor na cukry a nedostatek živin

Kromě správné volby obuvi je také nutné dbát na správný a vyvážený jídelníček, pro kvasinky jsou živnou půdou cukry. Podle odborníků stojí za vysokým výskytem nedostatek kyselin a mastných bílkovin v jídelníčku, stejně jako ostatních mikroživin, což bývá případ sportovců, které nejvíce ohrožuje houba Trichofyton červený způsobující svědění a onemocnění kožního lůžka a nehtové ploténky. Podle výzkumu Univerzity v Severní Karolíně ohrožuje onychomykóza 23 % Evropanů a 20 % Asiatů. Jak se zbavit plísní a hub přírodními způsoby?

Fotografie: Pixabay

Skořice

Olej ze skořicových listů obsahuje eugenol, který má antifungální a antibakteriální vlastnosti. Při postižení nehtů dermatofyty, pod které spadají houby druhu Trichofyton, nebo kvasinkami druhu Candida je vhodné skořicovým olejem nehty a okolní kůži potírat. Skořicový olej lze užívat také vnitřně, protože efektivně působí proti bakteriím.

Jablečný ocet

Dalším skvělým prostředkem pro nápravu nehtů a zlikvidování plísní a bakterií je jablečný ocet. Vhodné jsou koupele ve vlažné vodě s jablečným octem, postačí ponořit nohy na 10-15 minut a poté dobře osušit, protože vlhké prostředí je pro kvasinky a houby ideální.

Fotografie: Pixabay

Jedlá soda

Také hydrogenuhličitan sodný zabraňuje růstu plísní, jedlá soda má totiž antifungální a antibakteriální vlastnosti. Je vhodné střídat koupele s jablečným octem a jedlou sodou za sebou, aby se zabránilo šíření mykózy a důležité je vždy po koupelích nohy dobře osušit.