Zbavte se bolesti zad díky cvikům, po kterých se vám okamžitě uleví

Naše páteř je každodenně přetěžována. Nevyhovuje jí totiž celodenní sezení, kterému se většina pracujících či studujících lidí nemůže vyhnout. A častokrát ani při jiných činnostech nevěnujeme našim zádům dostatek pozornosti. Často tak může docházet ke zraněním nebo přetížení, které mohou vyústit nejen v bolest, ale především v trvalé následky. I proto je dobré na páteř myslet a dopřávat jí ideálně každý den protahovací cviky.

Uvolnění páteře

Tuto pozici je vhodné zařazovat jako první, protože naší páteři dopřeje žádané uvolnění. Posaďte se na podložku. Nohy dejte do tureckého sedu, případně i jinak, pokud vám to takto není pohodlné. Ruce nyní ohněte v loktech a před obličejem propleťte tak, aby se dlaně vzájemně dotýkaly. Pokud ruce oddálíte od trupu, budete páteř protahovat intenzivněji. V této pozici vydržte několik vteřin a zhluboka dýchejte.

Efektivní protažení

Poté se posaďte na paty. Díky natažení rukou při tomto cviku docílíte efektivního strečinku pro vaši páteř. Předkloňte se a ruce se snažte natáhnout co možná nejvíce dopředu. Budete určitě cítit silné protažení bederní páteře. Tento cvik opakujte 10krát v intervalu 15 sekund. Vždy každou polohu řádně prodýchejte.

Mobilita páteře

Také máte někdy pocit ztuhlosti v zádech a bojíte se udělat jakýkoliv náhlý pohyb, abyste si ji nezablokovali? Pak musíte pravidelně procvičovat její mobilitu. Posaďte se na židli, srovnejte si záda, hlavu vytáhněte do stropu. Nyní se pomalu otáčejte za pravou rukou a položte ji na zadní opěradlo. Rotujte celým trupem až do maximálního protažení. Nechoďte přes bolest. Opět zhluboka dýchejte a opakujte i na druhou stranu.

Posílení lopatek

Trávíme-li celý den u počítače, velice snadno se může stát, že nám začnou ochabovat mezilopatkové svaly, které mají za úkol držet náš hrudník doširoka otevřený. Ty právě musíme posilovat.

Můžete zůstat sedět na židli a za zády ve spodní části spojte dlaně. Nyní se snažte pracovat lopatkami a stahovat je dolů a opět vysouvat nahoru. Takto posílíte a protáhnete tuto oblast zad.

Protažení vleže

Tento strečink je vynikajícím cvikem pro spodní část zad. Rukama si přitlačte kolena k hrudi, snažte se přitom, aby bedra zůstala na podložce. Zůstaňte v této pozici 15 až 30 sekund, zhluboka dýchejte a poté uvolněte.

Rotace spodní části páteře

Jedná se o velmi snadný, ale nesmírně účinný cvik. Tyto pohyby vám pomohou natáhnout velký sedací sval i spodní svaly zad. Díky tomuto cviku se nemusíte bát chronické bolesti beder. Natáhněte se na záda na podložku a nejprve otočte pravé koleno doleva, zatímco hlava směřuje na opačnou stranu. Poté celý potup opakujte na druhou nohu. Při cvičení tohoto cviku se však ujistěte, že nezvedáte ze země obě ramena.

Fotografie: Pixabay, Depositphotos

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]