Přírodní tlumiče bolesti za pár korun, které mnohdy fungují lépe než syntetické produkty

Fotografie: Injurymap / Creative Commons / Attribution 4.0

Nepříjemné bolesti, které člověku brání plnit každodenní úkoly, jsou častým problémem, jenž lidé řeší léky proti bolesti. Existují však šetrnější, ale stejně účinné přírodní alternativy.

Bolesti hlavy, horečka a další příznaky nachlazení jsou nepříjemné zejména tehdy, když musíte plnit své povinnosti – chodit do práce, do školy, vyřídit neodkladné pochůzky atd. Pokud je ale situace natolik vážná, že nemáte ani sílu vylézt z postele, často sáhnete po lécích proti bolesti. Je to však správné řešení? Přestože úleva může být rychlá, syntetické látky mohou způsobit vedlejší účinky, potvrzuje lékařka Monisha Bhanote.

Magická síla zázvoru

Od 9. století se tento kořen používá k ochucení jídel. Užívá se ve slaných i sladkých pokrmech, ale také jako přísada do nápojů a čajů. Je velmi oblíbený nejen pro svou chuť, ale také pro své léčivé schopnosti. Esenciální olej obsažený v zázvoru podporuje nejen imunitní systém, ale má také protizánětlivé vlastnosti. Obsahuje látky podobné aspirinu, takže dokáže snížit pocit bolesti.

Koření indické kuchyně

Blízkým příbuzným zázvoru je koření z indické kuchyně zvané kurkuma. Kurkuma je uctívána jako posvátná rostlina přibližně 5 000 let. Používá se pro své léčivé vlastnosti. Kurkumin obsažený v tomto koření je skvělým prostředkem, jenž snižuje zánět a zmírňuje bolest. Navíc brání úbytku kostní hmoty.

Arnika proti bolestem svalů

Arnika je známá jako přísada do mastí. Účinné látky rostliny pomáhají zejména při bolestech svalů a artritidě. Silice rostliny mají antiseptické a protizánětlivé schopnosti. Pamatujte si však důležitou věc, arnika je vhodná pouze pro vnější použití. Nikdy ji nekonzumujte.

Jemně mletý kajenský pepř

Pikantní koření kajenský pepř má skvělé protizánětlivé účinky. Lze ho použít jako mast nebo krém zředěný vodou, protože ne každý snese jeho pikantnost a odmítá koření konzumovat. Nejlepší je nejprve otestovat malou porci, abyste zjistili, zda je toto intenzivní koření pro vás to pravé.

Fotografie: Pixabay

Uklidňující kozlík lékařský

Tato rostlina má uklidňující účinky. Kromě toho zvyšuje schopnost koncentrace a zmírňuje bolesti hlavy, dokonce bojuje proti migréně. Chcete-li využít analgetických účinků rostliny, rozmíchejte 1/2 čajové lžičky extraktu z kořene kozlíku lékařského ve sklenici s vodou a pomalu vypijte. Nekonzumujte více než 3 čajové lžičky odvaru denně.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]