Snížení krevního tlaku přirozeně a podomácku: Mezi účinné pomocníky patří i draslík a pohyb

Fotografie: Depositphotos

Vysoký krevní tlak zvyšuje riziko mnoha onemocnění, která mohou ohrozit vaše zdraví. Toto jsou jednoduché způsoby, jak ho přirozeně snížit.

Ačkoli většina lidí řeší vysoký krevní tlak užíváním léků, je důležité brát ohled na další zdravotní faktory, jako je například zdravé stravování, pravidelný pohyb, a především také kvalitní spánek. V opačném případě byste totiž podle lékařky Jenneh Rishe skutečnou příčinu problému pouze oddalovali a nebezpečí, které vám hrozí, nijak nesnížili. Pokud tedy můžete, rozhodně se zaměřte na níže uvedená doporučení.

Dostatek pohybu a zdravá hmotnost

Pravděpodobně tím nejdůležitějším faktorem pro udržení zdravé hladiny krevního tlaku a celkového zdraví organismu je dostatek pohybu. Cvičení totiž pomáhá snižovat jeho hladinu po následujících 24 hodin, a navíc je velmi dobré pro vaši psychickou pohodu. Nemusíte přitom nutně dřít v posilovně nebo běhat maratony. Stačí si vyjít každé odpoledne například na procházku, vyjet si na kole do přírody nebo si zaplavat v bazénu.

Omezte cukr a rafinované sacharidy

Omezení cukru a rafinovaných sacharidů vám pomůže nejen snížit krevní tlak, ale také zhubnout přebytečná kila. Je to totiž právě zdravá strava, jež pomáhá udržovat optimální funkce těla – to se týká hladiny cholesterolu a cukru v krvi, správného fungování trávicího traktu a ukládání kalorií po konzumaci potravin. Jak uvádí web Healthline, zaměřit byste se měli především na dostatek ovoce, zeleniny, ořechů a semínek a celozrnných produktů.

Více draslíku, méně soli

Pokud vás trápí vysoký krevní tlak, pak je dobré zaměřit se na vyšší příjem draslíku a omezení soli. Nadměrný příjem této ingredience totiž výrazně ztěžuje procesy v krevním oběhu, přispívá k zadržování vody a zvyšuje riziko zánětu. Draslík naopak pomáhá sůl eliminovat a zmírňuje napětí v cévách, čímž podporuje jejich dobrou práci. Mezi potraviny s jeho bohatým obsahem patří například sušené ovoce, mléčné výrobky a čočka a fazole.

čočka
Fotografie: Pixabay

Nebezpečná trombóza důsledně varuje pomocí příznaků, mezi které patří i modré žíly a otoky

Žádné kouření a méně stresu

Kouření je velmi nezdravý zlozvyk, který může mít vážný dopad na lidské zdraví. Je proto důležité, abyste se mu za každých okolností snažili vyhýbat, nebo ho alespoň omezili na minimum. Nejenže negativně ovlivňuje váš krevní oběh, ale také zvyšuje riziko rozvoje rakoviny plic a hrtanu. Rovněž je dobré vyhýbat se stresu, jenž taktéž z dlouhodobého hlediska zvyšuje hladiny krevního tlaku. Na webu ZdravéStravování jsme také psali, jak snížit vysoký cholesterol.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]