Vědci odhalili tyto nečekané následky pandemie. Kritické případy této vážné nemoci rostou

Fotografie: Freepik

Ačkoli je covid-19 již prakticky minulostí, britští lékaři potvrdili jeho souvislost s vážným onemocněním plic, které může ohrozit lidské zdraví.   

Pandemie covidu-19 se podepsala na celém světě, a ačkoli by se mohlo zdát, že už je s ní konec, stále hrozí riziko nakažení tohoto onemocnění. S ještě horší zprávou nyní přišli britští vědci, kteří zjistili jeho souvislost s autoimunitním stavem postihujícím plíce. Ten může způsobit zjizvení tohoto párového orgánu a dostat pacienty do život ohrožující situace, uvádí TN.

Nové následky covidu mohou ohrozit váš život

Nová rizika spojená s covidem-19 jsou dle vědeckého týmu sice vzácná, ale za to mohou vést k vážnému poškození plic. Syndrom způsobující zjizvení tohoto orgánu dostal jméno MIP-C a jedná se o poruchu imunitního systému, který v nejhorších případech poškodí plíce natolik, že jim zjizvená tkáň nedovolí správně fungovat a pacienti se tak ani nemohou nadechnout. Samotnou poruchu přitom způsobuje narušení funkce proteinu MDA5, zmiňuje University of Leeds.

Tato složka slouží k identifikaci RNA virů a jejich následné eliminaci. Bohužel však v tomto případě ji tělo nedokáže správně identifikovat a začíná ji považovat také za zdraví ohrožující složku. To poté vede k bolestem kloubů, vyrážkám a vážnému poškození plic. A pokud se problém neléčí včas, může vést až k poškození tohoto párového orgánu. Na Zdravém Stravování jsme také psali, jak poznat, že jste prodělali covid a ani o tom nevíte.

Fotografie: Freepik

Lékaři důrazně varují před zvýšeným výskytem extrémně nebezpečných klíšťat v Česku. Takto se ochráníte

V takových případech je jedinou šancí na vyléčení transplantace plic. „Dvě třetiny sledovaných pacientů nemocí plic netrpěly. Ale pozorovali jsme osm případů, kde se nemoc rychle vyvíjela navzdory všem pokročilým terapiím, které jsme vyzkoušeli,“ sdělil serveru Live Science revmatolog Dennis McGonagle, který se souvislostí mezi nebezpečným onemocnění a covidem-19 zabýval.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]