Výhody konzumace kávy pro lidský organismus, o kterých většina lidí neví

Fotografie: Freepik

Káva je oblíbeným teplým nápojem, který si dopřává velký podíl obyvatelstva každodenně i v počtu několika šálků. Konzumace kávy má na lidský organismus velmi pozitivní účinky, je-li optimálně dávkována. Zjistěte, jaké má účinky.

Stejně jako na jiných látkách, i na kávě může být člověk závislý. Pokud ovšem svůj entuziasmus vůči této potravině nepřehání, přináší konzumace kávy pro tělo řadu výhod. Správné množství by nemělo denně přesahovat 3 šálky. V takových dávkách je káva organismu velmi prospěšná a výrazně zlepšuje jeho celkové fungování. Pojďme se povívat, jaký pozitivní vliv může mít konzumace kávy na vaše tělo a mysl.

Pozitivní vliv konzumace kávy

Káva je přirozený stimulant, jehož konzumace se promítá do celkového fungování lidského organismu. Zde jsou její pozitivní účinky v případě, že je konzumována v optimálním množství.

Fotografie: Freepik

1.    Zvyšuje míru mozkové aktivity

Látky obsažené v kávě, především kodein, pomáhají zlepšovat bdělost a podporují koncentraci. Pokud pijete kávu s cukrem, tento účinek kofeinu ještě znásobujete, jelikož tělu zároveň dodáváte energii. Kávu byste však neměli pít nalačno, jelikož se podpůrné látky takto špatně vstřebávají a její efekt je opačný.

2.    Regulace nízkého tlaku

Trpíte-li nízkým tlakem, může vám káva pomoci udržovat jej kontinuálně na zdravé úrovni. Tento stav je ovšem dočasný a pravidelným pitím kávy si tělo na přísun kofeinu zvykne a přestane na něj výkyvy tlaku reagovat. Rovněž není nepravidelné pití kávy doporučováno osobám s tachykardií, u nichž vyvolává pití kávy rychlé zvýšení tepové frekvence.

3.    Posilování imunitního systému

Čerstvá káva má také velmi dobrý vliv na imunitní systém a činnost trávicího traktu, podporuje srdce a játra. Důvodem jsou prospěšné živiny, které se v čerstvě umleté kávě nacházejí a při luhování přechází do nápoje. Upřednostňujte proto vždy praženou zrnkovou kávu před instantní, která obsahuje více chemických přísad.

Fotografie: Freepik

4.    Stres, deprese a migrény

Při pití kávy tělo produkuje dopamin a serotonin – hormony zodpovědné za příjemnou a pozitivní náladu. Už jenom aroma kávy může způsobit zmírnění stresu, následná konzumace kávy pak podporuje stimulaci nervového systému, která brání rozvoji depresivních stavů. Produkci uvedených hormonů podporuje pouze kofein z kávy, nikoliv z čaje nebo jiných potravin. Kofein navíc pomáhá při bolestech hlavy a zmírňuje migrény, proto je také běžně obsažen v lécích proti bolesti.

5.    Stimulace paměti

Vedle podpory koncentrace a uklidnění nervového systému pomáhá káva také podporovat krátkodobou paměť. Konzumace kávy se tak projeví velmi dobrou schopností pamatovat si rychle velké množství informací, které postupně přechází do paměti dlouhodobé.

6.    Redukce hmotnosti

Látky, které přechází do těla při konzumaci kávy, zvyšují hladiny hormonů zodpovědných za indikaci chybějících tukových zásob, které způsobují přibírání na váze. Tímto způsobem káva účinně reguluje tělesnou hmotnost a lidé, kteří ji pijí, dosahují také rychlejšího úbytku na váze při cvičení.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]