O těchto zásadních rizicích seboroické keratózy netuší většina lidí. Vyhněte se vážným následkům

Fotografie: Depositphotos

Seboroická keratóza je nepříjemné onemocnění, které postihuje pokožku a může způsobovat zvýšenou svědivost. Pokud se objeví, na nic nečekejte.

Seboroická keratóza je běžné kožní onemocnění, které se projevuje světle hnědými až tmavě hnědými lézemi se šupinatou texturou. Tyto výrůstky jsou výsledkem hromadění odumřelých buněk na povrchové vrstvě kůže, což může pacientům způsobit značné nepříjemnosti. Jak ovšem uvádí lékařka Raechele Cochran Gathers, nejedná se o nakažlivý problém nebo něco souvisejícího s rakovinou, přičemž nevzhledné léze lze poměrně snadno léčit.

Možné příčiny onemocnění a jak se projevuje

Pigmentové léze různé velikosti, které se objevují na těle v důsledku seboroické keratózy, postihují dle doktorky Gathers zejména obličej, pokožku hlavy, trup, ramena a záda. Mezi příčiny onemocnění přitom nejčastěji patří hormonální a genetické faktory, zejména u lidí trpících endokrinními chorobami, věk a například také časté vystavování se slunci. Pokud se před jejich vznikem chcete ochránit, měli byste se proto nejprve zaměřit právě na tyto faktory.

Co se pak týče příznaků, onemocnění se projevuje ve formě kožních výrůstků světlé až tmavě hnědé barvy nebo lézí se šupinatou strukturou. Pacienty přitom může doprovázet pocit svědění a neustálé nutkání se poškrábat. To však nikdy není dobrý nápad, neboť by tím akorát problém zhoršili. Časem pak mají tyto léze tendenci tmavnout. Na Zdravém Stravování jsme také psali o nejčastějších příznacích rakoviny kůže a jak se před ní chránit.

Bradavice přestanou hyzdit kůži díky přírodním spojencům. Odstraní je i jablečný ocet a aloe vera

Výrůstků se můžete zbavit pomocí správné léčby

Nevzhledných výrůstků se můžete poměrně snadno zbavit. S jejich odstranění vám dokáže nejúčinněji pomoci kryoterapie, tedy aplikace kapalného dusíku k zmrazení a odstranění lézí. Dalším možným způsobem je dle serveru Healthline odstranění lézí pomocí skalpelu v lokální anestezii, laserovým ošetřením nebo topickými léky – většinou se jedná o krémy či jiné výrobky pro snížení zánětu a svědění postiženého místa.

domácí mast krém
Fotografie: Freepik

Seboroickou keratózu můžete léčit také pomocí přírodní léčby. Velmi dobře se osvědčil zejména ricinový olej, který lze aplikovat s nosným olejem na postižená místa. Před tímto zákrokem je však dobré poradit se se svým lékařem, neboť by se mohly objevit vedlejší účinky. Rozhodně také dbejte na prevenci, tedy zejména vyhýbání se dráždivým přípravkům a jejich aplikaci na pokožku a také se pokuste dodržovat zdravý jídelníček.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]