Snížení hladiny cholesterolu pomůže ochránit srdce. Mezi pomocníky patří i vláknina a pohyb

Fotografie: Depositphotos

Snížení hladiny cholesterolu v krvi je klíčovým krokem ke zlepšení celkového zdraví srdce a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

V dnešní době, kdy se srdečně-cévní onemocnění stávají jednou z hlavních příčin úmrtí, hraje klíčovou roli udržení optimální hladiny cholesterolu v našem těle. Cholesterol se stává problematickým, když jeho hladina dosáhne nadměrných úrovní. Zvýšený cholesterol může vést k tvorbě aterosklerotických plátů, což zvyšuje riziko srdečních chorob, říká doktorka Megan Soliman. V České republice, stejně jako v mnoha jiných zemích, se potýkáme s hojným výskytem vysokého cholesterolu, což zdůrazňuje potřebu informovanosti a opatření ke snížení tohoto rizikového faktoru.

Zdravá strava

Jedním z nejúčinnějších způsobů ovlivnění hladiny cholesterolu je přizpůsobení stravovacích návyků. Zvažte začlenění těchto potravin do svého jídelníčku:

  • Ovesné vločky obsahují rozpustnou vlákninu, která pomáhá snižovat hladinu LDL cholesterolu.
  • Ovoce a zelenina jsou plné antioxidantů, vlákniny a dalších živin, které podporují snižování cholesterolu.
  • Losos, tuňák a makrela obsahují omega-3 mastné kyseliny, které podporují snižování hladiny triglyceridů.

Neoptimální hladina cholesterolu je vhodný čas na lékaře. V dospělosti jde o 200 miligramů na decilitr

Fyzická aktivita

Pravidelný pohyb má pozitivní dopad na hladinu cholesterolu v těle. Aerobní cvičení, včetně chůze, běhu nebo plavání, může přispět ke zvýšení úrovně HDL cholesterolu a současně snižovat hladinu LDL cholesterolu. Tato aktivita má prospěšné účinky na celkovou lipidovou rovnováhu, což je klíčový faktor pro udržení zdraví srdce a cév. Rozdíl mezi HDL a LDL cholesterolem najdete v našem článku na webu ZdravéStravování.

vysoký cholesterol
Fotografie: Freepik

Kontrola hmotnosti

Váha a hladina cholesterolu jsou úzce propojeny, a proto je důležité si být vědom vlivu nadváhy na celkové zdraví. Když hovoříme o hladině cholesterolu, je nutné zdůraznit, že nadbytečné kilogramy mohou přispívat ke zvýšení této hladiny. Snaha udržet zdravou hmotnost prostřednictvím vyvážené stravy a pravidelné fyzické aktivity může přinést významné snížení hladiny cholesterolu, uvádí web Healthline.

Omezte příjem nasycených tuků

Změňte stravovací návyky tím, že omezíte příjem potravin obsahujících nasycené tuky, například tučného masa, plnotučných mléčných výrobků a určitého druhu pečiva. Nahraďte tyto potraviny možnostmi s nižším obsahem nasycených tuků, jako jsou luštěniny, ořechy a libové maso. Toto doporučení přichází od nutriční terapeutky Natalie Butler, jež zdůrazňuje význam výběru potravin, které podporují celkové zdraví a přispívají k optimálnímu fungování těla.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]