Vysoká hladina cholesterolu v krvi se prozradí díky jasným příznakům. Jde také o svědění a dušnost

Fotografie: Depositphotos

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději zavítejte rychle k lékaři. Je možné, že v krvi máte příliš vysokou hladinu cholesterolu.

Vysoký cholesterol je nebezpečný problém, který může vážně ohrozit vaše zdraví. Je proto důležité, abyste ho byli schopni rozpoznat ještě předtím, než vyústí v závažná onemocnění kardiovaskulárního systému. Skutečnost sice zhoršuje fakt, že jeho prvotní příznaky bývají dle lékařky Megan Soliman velmi tiché, ovšem přesto je možné zaznamenat je včas a ochránit se tak před veškerými nebezpečnými dopady.

Nejčastější příznaky vysokého cholesterolu

Vysoké hladiny cholesterolu v krvi rozhodně není vhodné bagatelizovat. Jedná se totiž o potenciálně nebezpečný problém, který může vážně ovlivnit vaše zdraví a způsobit vám nebezpečnou újmu – a to například včetně srdečního infarktu či mozkové mrtvice. Abyste se před tímto nebezpečným faktorem ochránili, uděláte nejlépe, když budete chodit na pravidelné kontroly, které dle lékařky Angely M. Bell možná rizika odhalí včas.

Doktokra Bell dále uvádí, že v některých případech se problém dá odhalit občasnou dušností a také světlejší pokožkou či svěděním v různých částech těla. Jasné známky tohoto závažného problému však přesně určit nelze. Zaměřit se pak můžete také na vhodnou prevenci, která spočívá především ve stravě. Rozhodně byste se proto měli zaměřit například na vyhýbání se zpracovaných potravin a produktům s nadměrným obsahem oleje, jako jsou brambůrky či hranolky, varuje dietoložka Katherine Marengo.

Vysoká hladina cukru v krvi se projevuje pomocí jasných příznaků. Patří mezi ně i únava a žízeň

Nezapomínejte na fyzickou aktivitu

Hladinu cholesterolu může rovněž ovlivnit váš životní styl, a to především co se týče vaší fyzické zdatnosti, zmiňuje doktorka Deborah Weatherspoon. Lidé, kteří se nehýbou a mají problémy s přibýváním na váze, také často trpí jeho příliš vysokou hladinou. Stejně tak na ni může mít velmi negativní dopad i nadměrná konzumace alkoholu a kouření. Mezi rizikové faktory pak podle Healthline patří i rodinná anamnéza, tudíž pokud problémem trpí někdo z vaší rodiny, pravděpodobně budete i vy.

Žena si drží nohu při křeči
Fotografie: Freepik

Zaměřit se podle dietoložky Marengo můžete také na zvýšenou konzumaci potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny, jako je losos a další mořské ryby, olivový olej nebo ořechy. Rovněž můžete tyto složky konzumovat ve formě doplňků stravy, které lze zakoupit téměř v každé lékárně či jiném specializovaném obchodě. Na ZdravémStravování jsme také psali o nejčastějších příznacích srdečního infarktu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]