Sprchujete se každý den? V tom případě děláte velkou chybu a ohrožujete své zdraví. Správná frekvence sprchování je jiná

Fotografie: Freepik

Možná jste si již někdy položili otázku, jak často byste se měli sprchovat. Pokud předpokládáte, že správná odpověď je denně, přečtěte si důvody, proč se mýlíte.

Když se zamyslíte nad otázkou, jak často se koupat, pravděpodobně vám vytane na mysli odpověď: „každý den“. Podle řady lékařů je to však chyba. Pokud bychom nevnímali potřebu zbavit se tělesného zápachu a potu, potom by ideální frekvence osobní hygieny odpovídala intervalu jednoho týdne. Časté mytí totiž pokožku zbavuje přirozeného mazu, a také se díky němu může narušit imunitní systém, popisuje lékařka Carissa Stephens.

Narušení imunitního systému vede k onemocnění

Řada lidí předpokládá, že denní tělesná očista jim poskytuje ochranu před nemocemi. Opak je ale pravdou – časté mytí může narušit populaci bakterií, která na pokožce žije, a tím oslabit imunitní systém. Tyto „spřátelené“ bakterie totiž váš imunitní systém stimulují, čímž ho činí akceschopnějším pro případný boj s nákazou. Pokud tuto symbiózu narušíte, může to vést ke zvýšené nemocnosti.

Fotografie: Freepik

Kromě vyšší náchylnosti k nemocem může časté sprchování vést v extrémních případech až k alergiím, astmatu, nebo cukrovce. Vše je dáno tím, že vaše imunita není dostatečně stimulována, proto nevykazuje optimální resilienci. Případné negativní vlivy proto působí na organismus přímo, protože ten není schopen proti nim vyvinout adekvátní reakci.

Pokožka se použitím mýdla vysušuje

Trpíte-li na suchou pokožku, měli byste se nad četností hygieny zamyslet dvojnásob. Mytím se totiž každá pokožka vysušuje (a ta, která je suchá již před mytím, se může poškodit), v důsledku čehož do ní mohou proniknout mikroorganismy přenášející nejrůznější infekce. Zvláštní důraz byste měli klást na oblast intimních partií, kde je zachování bakteriální rovnováhy klíčové.

Fotografie: Pexels

Dlouhé sprchování je povětšinou pro mysl velmi uklidňující, avšak pokožka jím strádá. Častým mytím se zmenšuje přirozená vrstva mazu, což vede k podrážděné a suché pokožce (jak je uvedeno i výše). Denní mytí vlasů také není dobrý nápad. Jde opět o stejný princip, kdy pokožku hlavy zbavujete přirozeného mazu, čímž se vysušuje a následně se mastí o to rychleji. V případě, že trpíte na lupy, byste si měli vlasy mýt 3-4 x týdně.

Fotografie: Depositphotos

Z lékařského hlediska nejvhodnější interval mezi koupelemi – jeden týden – není nicméně v naší společnosti realizovatelný. Odborníci proto doporučují o něco přijatelnější variantu, a sice koupel každý druhý den. Sprchováním obden ve správný čas byste údajně měli i zhubnout. Toho docílíte, pokud se vyvarujete sprch bezprostředně po jídle. Takovéto koupele totiž narušují přirozený proces trávení, kdy je potřeba dostatečné prokrvení žaludku.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]