Jeden z nejoblíbenějších sýrů – Feta a jeho zdravotní výhody

Středomořský typ stravování patří k těm nejzdravějším vůbec. A právě tato strava zahrnuje i častou konzumaci feta sýru. Feta sýr je původem z Řecka a vyrábí se z čerstvého ovčího a kozího mléka. Je to slaný typ sýra s větším obsahem tuku, přesto je zdravý. Společně se dnes podíváme na 5 výhod, které plynou z konzumace tohoto sýra.

5 zdravotních výhod feta sýru

1. Prospěšné mastné kyseliny – Konjugovaná kyselina linolová (CLA) je typ zdravého tuku a patří mezi omega-6 mastné kyseliny, lépe řečeno je derivátem kyseliny linolové. Může pomoci předcházet cukrovce. Úbytek této kyseliny v přirozené stravě má údajně vliv na zvýšený výskyt civilizačních chorob jako rakovina, kardiovaskulární nemoci a obezita.

2. Zdraví střev – Feta sýr obsahuje probiotika, která mají řadu pozitivních účinků na naše střeva. Podporuje tedy zdravé zažívání. Je skvělou prevencí proti nemocem močových cest, kvasinkových vaginálních infekcí, zánětů a problémů s trávením.

3. Zdravé kosti – Tento chutný sýr podporuje také zdraví kostí. Obsahuje totiž vápník, který prospívá nejen kostem, ale i zdraví srdce, svalů a nervů.

4. Prevence a léčba migrény – Feta sýr obsahuje i řadu vitamínů B. Konkrétně vitamín B2 pomáhá zmírňovat bolesti hlavy z různých příčin a migrénu.

5. Prevence anémie – Anémie je spojena s nízkým obsahem železa, vitamínu B12 nebo kyseliny listové. A hádejte, co? Sýr feta má hodně vitamínu B12 a pomůže vám zabránit anémii.

Zdravá strava, která je plná různých kvalitních potravin, je nejlepším způsobem, jak si udržet pevné zdraví. Výhodou rovněž je, když je taková strava nejen zdravá a bohatá na ty správné živiny, ale i chutná. A to středomořská strava bezpochyby je. Feta sýr obsahuje mnoho bílkovin, vitamínů (včetně vitamínu D) a minerálů. A například takový vitamín B6 podporuje nejen zdravé trávení, ale zvyšuje mozkové a sexuální výkony.

Řecký feta sýr je nesmírně variabilní. Uplatnění najde jak ve studené, tak teplé kuchyni. Použít ho můžete do skvělých letních salátů, ale i k těstovinám, lze rovněž grilovat se zeleninou nebo masem.

Obrázky: pixabay.com