Návykům, které mohou zvyšovat riziko rakoviny ledvin se vyplatí vyhýbat

Fotografie: Pixabay

Podle odborníků je rakovina ledvin jednou z 10 nejčastějších forem rakoviny u mužů i žen. I když tvrdí se, že karcinom ledvin je u mužů přibližně dvakrát častější než u žen. Níže si prozradíme rizikové faktory přispívající vzniku tohoto onemocnění.

Bezpochyby onemocnět může i člověk, který nekouří, neholduje nadměrnému množství alkoholu, protože mimo zlozvyků, které zazní v dnešním příspěvku, hraje mimo pohlaví roli i genetika či proces stárnutí. Nad některými věcmi kontrolu mít nemůžeme, ale existují zlozvyky, kterým je lépe se vyvarovat a snížit tak riziko onemocnění.

Kouření cigaret

Pokud jste kuřák, zvyšujete šance na onemocnění rakoviny (a nejen ledvin) až o 50%. Čím více cigaret denně vykouříte, tím vyšší riziko. Ale většina kuřáků o tomto riziku ví, přesto jim je cigareta přednější, než vlastní zdraví.

Nadváha

Je všeobecně známo, že obezita je pro vaše celkové zdraví špatná. Výrazně zvyšuje i riziko rakoviny ledvin. Podle studií je u lidí, kteří mají těžkou nadváhu, pravděpodobnější rozvoj rakoviny ledvin než u těch, kteří mají ideální hmotnost.

Nezdravé stravovací návyky

Existuje několik důvodů, proč konzumace nezdravých potravin může zvýšit pravděpodobnost vzniku rakoviny ledvin. Jednak, konzumace velkého množství mastných a tučných potravin zavádí do vašeho těla spoustu toxinů, což může zvýšit šanci na rozvoj rakoviny, a pak nezdravé stravovací návyky vedou ke získání nadbytečných kilogramů a nadváha, jak už jsme si uvedli, je jedním z rizikových faktorů.

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak nepatří sice mezi zlozvyky, ale v drtivé většině případů je příčinou jiných zlozvyků. Tudíž takový začarovaný kruh. Lékaři potvrzují, že vysoký krevní tlak je něco, co lze zvládnout nebo zvrátit pomocí několika jednoduchých změn stravovacích návyků a životního stylu. Kromě toho je vysoký krevní tlak spojen nejen s rakovinou ledvin, ale obecně s onemocněním ledvin.

Fotografie: Pixabay