Vysoká hladina cukru v krvi se projevuje pomocí jasných příznaků. Patří mezi ně i únava a žízeň

Fotografie: Biswarup Ganguly / Creative Commons / Attribution 3.0

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se co nejrychleji poraďte se svým praktickým lékařem. Možná je na vině vysoká hladina cukru v krvi.

Vysoká hladina cukru v krvi představuje nebezpečný problém, který je třeba řešit co nejrychleji. Pokud totiž zůstane dlouho nerozpoznána, může dle odbornice Danielle Hildreth vyústit ve vážné zdravotní komplikace, jako je například cukrovka 2. typu, nadváha a obezita, srdeční infarkt nebo selhání srdce. Jakmile tedy na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se co nejrychleji poraďte se svým praktickým lékařem.

Časté příznaky vysoké hladiny cukru v krvi

Hladina cukru v krvi by měla být vždy pod kontrolou, s čímž vám pomůže zdravá strava, pravidelný pohyb a kvalitní spánek. Pokud na tyto faktory tolik nedbáte, je možné, že brzy dojde (nebo již došlo) k jejímu růstu, který představuje velké nebezpečí pro vaše zdraví. První varovnou známkou může být dle doktorky Soo Rhee nárust hmotnosti oproti předchozím měsícům, který je velmi zřetelný. Mezi další typické příznaky vysoké hladiny cukru v krvi patří:

 • nadměrná žízeň,
 • nadměrné močení, a to zejména během nočních hodin,
 • rozmazané vidění,
 • častá a nevysvětlitelná únava,
 • boláky na pokožce, které se nehojí.

Vysoký cholesterol na sebe upozorní pomocí příznaků, mezi které patří i zhoršený zrak a paměť

Čím déle se stav neléčí, tím závažnější mohou jeho příznaky být. Po čase se proto mohou objevit i další problémy, jako je například onemocnění očí, ledvin, problémy se srdcem či neuropatie nebo poškození nervů. V některých případech se pak dle serveru Healthline nemusí objevit žádné změny. K těm dojde teprve až v momentě, kdy bude hladina glukózy v krvi natolik vysoko, že to již tělo nebude zvládat.

sladké potraviny
Fotografie: Freepik

Možné příčiny a rizikové faktory

K růstu hladiny cukru v krvi přispívá dle Healthline celá řada problémů, a to zejména co se týče stravy, nerovnováhy hormonů a nedostatečné fyzické aktivity. Na vině však může být i stres, nespavost, kouření, cukrovka, prediabetes a jiné nemoci, a proto je dobré být vždy na pozoru. Co se pak týče rizikových faktorů, patří mezi ně především:

 • diabetes 2. typu nebo rodinná anamnéza diabetu 2. typu,
 • anamnéza těhotenského diabetu,
 • syndrom polycystických vaječníků,
 • nadváha nebo obezita,
 • hyperlipidémie nebo vyšší hladiny lipidů v krvi než je průměr,
 • vysoký krevní tlak.

V případě výskytu hyperglykémie budete muset mimo jiné dbát na správnou stravu. Na ZdravémStravování jsme psali o tom, že chia semínka pomáhají udržovat optimální hladinu cukru v krvi.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]