Onemocnění ledvin zpočátku nebolí. Poznejte ho podle specifických příznaků

Ledviny jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Filtrují krev, odvádí nečistoty z těla a produkují moč. Špatná funkce ledvin může vést k chronickým a závažným onemocněním. Je tedy důležité, abyste poznali, pokud s nimi bude něco nepořádku. Připravili jsme pro vás seznam symptomů, na které byste si měli dát pozor. Pokud chcete být zdraví, je důležité, aby byly zdravé i vaše orgány.

Jedna z nejdůležitějších funkcí ledvin je filtrace krve. Ta se tepnami dostává do ledvin, které ji pročistí od nečistot a škodlivin. Tímto mechanismem vzniká v těle jakýsi odpad a tím se dostáváme k druhé funkci ledvin. Tou je tvorba moči. Společně s močí z našeho těla odchází spousta toxinů, které jsou škodlivé. Ledviny navíc pomáhají udržovat zdravou hladinu draslíku a sodíku. Příliš vysoká hladina těchto minerálů tělu škodí.

Jak poznáte, že je něco špatně

Jelikož mají ledviny více funkcí, může být i více druhů příznaků, že je něco špatně. Sepsali jsme pro vás ty nejčastější problémy a jejich symptomy. Díky tomu si svépomocí můžete ověřit, zda s vašimi ledvinami není něco v nepořádku. Mezi nejčastější příznaky patří například

  • pocit extrémní slabosti, nedostatek energie, problémy se soustředěním
  • poruchy spánku
  • problémy s močením
  • dýchavičnost, trávicí problémy

Pokud jsou vaše ledviny ve velmi špatném stavu, přestanou správně filtrovat krev. Kvůli tomu se v ní začne hromadit velké množství toxinů a nečistot, se kterými si tělo nedokáže poradit. Důsledky na sobě brzy poznáte. Budete se cítit velmi unavení a bez energie. Sebevíc spánku vám v tom nepomůže. Navíc se nebudete moci soustředit.

Dejte si pozor na symptomy, které s ledvinami zdánlivě nesouvisí

Ačkoliv příčin poruch spánku může být opravdu hodně, můžou být na vinně i poškozené ledviny. Selhání ledvin může zapříčinit vážné problémy se spánkem. To proto, že toxiny nejsou z těla vylučovány společně s močí. Nespavost je běžnou poruchou u lidí, které trápí chronické potíže s ledvinami.

Problémy s močením bývají jasným ukazatelem, že je s ledvinami něco špatně. Pokud potřebujete na malou častěji než obvykle, především v noci, může to ukazovat na to, že proces filtrace krve v ledvinách byl narušen. Dejte si pozor na krev v moči. Pokud ji zpozorujete, okamžitě vyhledejte lékaře.

Pokud se během každodenních činností hodně zadýcháváte, a přitom nejde o nic namáhavého, může se jednat o začínající problémy s ledvinami. Dejte si také pozor na zažívací potíže. Dysfunkce ledvin může mít za následek nevolnosti, průjem a krev ve stolici. Pokud si problémy s žaludkem a střevy nedokážete nějak vysvětlit, problém opravdu může být v ledvinách. Vyhledejte včas odbornou pomoc a nechte se vyšetřit. Nemocné ledviny je potřeba léčit co nejrychleji.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]