Tipy na nejchutnější zeleninové saláty, které stojí za vyzkoušení

Samozřejmě, že nelze jednoznačně určit, který salát je úplně ten nejlepší. Protože každý má rád něco jiného. Někdo dává přednost pikantní chuti, jiný jemnější, někdo rád bylinky, jogurt, sýry, smetanu, druhý citronovou zálivku apod. Přesto jsme pro vás vybrali a sestavili seznam těch nejoblíbenějších salátů, které se objevují nejen na jídelních lístcích v restauracích, ale i na jídelních stolech českých domácností.

Salát Caesar

Základem tohoto receptu je římský salát, vejce, krutony a další ingredience, které jsou volitelné, protože v současné době existuje více variant. Někde se přidávají ještě ančovičky, kuřecí maso, opečená slanina, parmazán. Vlastně ani není úplně jasné, která verze salátu je ta správná.

Obrázek: fifteenspatulas.com

Bramborový salát

To je prostě oblíbená klasika, kterou si v domácnostech připravujeme při každé slavnostní příležitosti a kdy nesmí bramborový salát chybět? Přece o Vánocích. I v tomto případě se recepty různí a každý si jej připravuje tak, jak mu nejvíce vyhovuje. Základem jsou vařené brambory, vejce, okurky, mrkev, hrášek a další zelenina, majonéza.

Salát Caprese

Základní ingredience tohoto salátu jsou rajčata, bazalka, mozzarela, sůl a olivový olej. Setkat se můžete i s verzí, kdy je salát ochucen balsamicem. Je jednoduchý (pouze tři základní ingredience) a velmi oblíbený. I zde existují různé varianty salátu, kde lze použít namísto rajčat třeba červenou řepu.

Obrázek: tablespoon.com

Salát Coleslaw

V základu tohoto salátu se nachází strouhané syrové zelí a opět existují různé varianty receptů. S octovou zálivkou, majonézou, jogurtem. K dalším ingrediencím patří často cibule, mrkev, celer, jablko, sýr. Salát byl údajně pojmenován podle nizozemského termínu – zelný salát (koolsla).

Obrázek: lilluna.com

Šopský salát

Zapomenout nesmíme ani na „šopák“ nebo také Balkánský salát. Základem je zelenina (salátová okurka, paprika, rajče) a balkánský nebo feta sýr či neméně oblíbený kozí sýr, který se často doplňuje brusinkami, hruškami, ořechy, medem. Speciální přísadou tohoto salátu je balkánské koření čubrica. Salát získal název přímo z oblasti, odkud pochází, těm se říkalo Šopové.

Samozřejmě by se dalo ještě dále pokračovat. Vlašský salát, rybí salát, středomořský okurkový, ředkvičkový. Salátů existuje nepřeberné množství a vznikají další a další. Saláty se mohou podávat jako předkrm, příloha, hlavní chod nebo jako dezert.