Vitamíny a minerály, které zrychlují metabolismus a podporují tak spalování nahromaděného tuku v těle

Fotografie: Depositphotos

Hubnutí může být velmi náročný proces, který se ne vždy podaří dokončit podle prvotních představ. Tyto vitamíny a minerály vám ho pomohou usnadnit.

Pokud jste již někdy zkoušeli zhubnout, pravděpodobně víte, že to není opravdu nic jednoduchého. Existuje však několik užitečných vitamínů a minerálů, jež můžete užívat, abyste tělu zajistili snadnější a efektivnější spalování kalorií. Ve skutečnosti je to právě pestrá zdravá strava a vyvážený jídelníček, co vám účinně pomůže zbavit se nahromaděného tuku a konečně získat vysněné tělo. Níže se proto můžete podívat na ty nejlepší doplňky stravy, které se vyplatí užívat při hubnutí. Více prozradila lékařka Katherine Marengo.

Vitamíny skupiny B

Mezi vitamíny skupiny B, které se vyplatí užívat při hubnutí, patří především:

  • thiamin (B-1)
  • riboflavin (B-2)
  • niacin (B-3)
  • kyselina pantotenová (B-5)
  • pyridoxin (B-6)
  • biotin (B-7)
  • kyselina listová (B-9)
  • kobalamin (B-12)

Každý z nich je nezbytný pro plně funkční metabolismus a metabolismus sacharidů, bílkovin a tuků. Kromě toho také pomáhají využívat energii uloženou v potravinách a dodávat ji do těla. Mezi nejlepší zdroje těchto živin patří především fazole, čočka, mléko, vejce, libové maso, celozrnné výrobky, brambory a banány. Pomoci vám však dokáže nejlépe doplněk stravy zvaný B-komplex, který můžete zakoupit téměř v každé lékárně nebo specializovaném obchodě.

Vitamín D

Vitamín D je zásadní živina pro zdravý imunitní systém. Problém je však v tom, že ho lidské tělo získává především ze slunce, a proto mnozí lidé trpí během zimních měsíců jeho nedostatkem. Existují sice nějaké potraviny (zejména mořské plody), které ho obsahují, ale ve většině případech se jedná jen o velmi malé množství. Užívat ho proto můžete opět ve formě doplňku stravy, což je nejjednodušší a pravděpodobně také nejekonomičtější způsob, jak si zajistit jeho dostatek.

Železo

Železo je důležité zejména proto, že pomáhá tělu vytvářet energii z živin a přenášet kyslík do všech buněk v těle, včetně svalů – právě díky tomu následně pomáhá spalovat tuky. Příliš malé množství tohoto minerálu proto může vést k nebezpečných problémům, jako je například anémie (mezi příznaky tohoto onemocnění patří únava, slabost a nízká hladina energie). Je také důležité zmínit, že vyššímu riziku nedostatku železa jsou vystaveny hlavně ženy. Získat ho můžete z libového masa, fazolí, špenátu nebo korýšů.

maso bílkoviny
Fotografie: Pixabay

Hořčík

Hořčík je další nezbytný minerál pro tvorbu energie v těle. Působí jako kofaktor ve více než 300 enzymatických systémech. Ty jsou zase zodpovědné za celou řadu reakcí v těle, včetně kontroly hladiny glukózy v krvi, regulace krevního tlaku, udržování pevných kostí a hladkého fungování nervového systému. Abyste se proto vyhnuli problémům, můžete užívat doplněk stravy, nebo přidat do svého jídelníčku více potravin, jako jsou ořechy, semínka, luštěniny a zelená listová zelenina, například špenát.

Ořechy jsou navíc velmi užitečná potravina, protože je můžete mít vždy po ruce jako svačinku pro rychlé doplnění energie. Dále pak také obsahují větší množství kalorií, a proto vás již hrstka zasytí na několik hodin. Můžete si navíc vybrat ze širokého množství druhů, ovšem mezi ty nejlepší patří vlašské ořechy, mandle a lískové oříšky.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]