Hubnutí po padesátce není žádný med. Odbornice prozradila, na co si dávat pozor

Fotografie: Freepik

Říkají vám, že hubnutí v pokročilém věku je skoro nemožné? Nenechte se takovými názory přesvědčit. Tělo je schopné i v pozdějších letech shodit přebytečná kila, ale je třeba dávat pozor na svůj zdravotní stav. Podívejte se, co nesmíte vynechat, a jak se naopak můžete do hubnutí pustit bezpečně a třeba hned.

Buďte obezřetné

V pokročilejším věku ženské tělo nefunguje stejně dobře, jako ve středním, a to hlavně kvůli tomu, že většina žen prochází menopauzou. Jak poznamenávají lékaři, v průměru devět z deseti žen, během období, kdy je jim padesát let, přibere pět až sedm kilogramů. Zbavit se jich, je obvykle mnohem obtížnější než dříve. Stojí za to si uvědomit, že nyní tělo funguje jinak a také váš přístup k němu musí být úplně jiný.

Poraďte se s lékařem

První věc, kterou byste měli udělat, je získat komplexní vyšetření. Nejprve tímto způsobem můžete identifikovat své slabé stránky a zjistit, čemu je třeba věnovat zvláštní pozornost. Kromě toho vám lékař pomůže vybrat typ fyzické aktivity, který vám vyhovuje, což je po nástupu menopauzy zvláště důležité.

Biorytmy

Po určitou dobu, alespoň týden, nejlépe dva, dodržujte individuální harmonogram činnosti. Všimněte si, v kterou denní dobu se cítíte nejlépe a plné síly a v jakou dobu si naopak chcete více odpočinout. To vám pomůže určit nejvhodnější čas na cvičení, a kdy bude cvičení nejúčinnější. Také stojí za to vyzkoušet různé druhy fyzické aktivity, například jogging, chůzi, plavání, tanec a vybrat si ty, které vám poskytnou největší potěšení.

Aktivita

Jedním z hlavních důvodů, proč je nadváha po padesáti letech tak obtížná, je to, že se tuk ukládá v různých částech těla. Proti tomu lze bojovat a největší výsledek zpravidla přináší kardio zátěž. I půlhodinová procházka denně může být efektivní, a pokud k tomu přidáte pravidelné aerobní cvičení, výsledek na sebe určitě nenechá dlouho čekat.

Počítání kalorií

Čím jsme starší, tím méně kalorií naše tělo potřebuje. Například padesátiletá žena, která váží tolik, kolik vážila ve třiceti letech, potřebuje k udržení hmotnosti o čtvrtinu méně kalorií.

Fotografie: Pixabay

Hlavním důvodem rozdílu je to, že jak stárneme, spálíme při spánku mnohem méně kalorií. A proto přibíráme na váze, i když jsme nezměnili stravovací návyky. Proto, pokud chcete zůstat na své obvyklé hmotnosti, budete muset snížit kalorie ve své každodenní stravě.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]