Vejce a hubnutí: Díky jejich nutriční hodnotě a sytícímu efektu se jedná o skvělého pomocníka při shazování přebytečných kil

Fotografie: H. Alexander Talbot / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Vejce nabízí řadu užitečných přínosů pro lidské zdraví. Díky svému obsahu užitečných živin jsou skvělým pomocníkem při shazování kil.

Vejce patří mezi nejzdravější potraviny, a proto není žádným překvapením, že mohou být také skvělým pomocníkem při shazování přebytečných kil. Obsahují totiž velké množství kvalitních bílkovin, zdravých tuků a důležitých vitamínů a minerálů, což jsou užitečné živiny, díky nimž disponují řadou zdravotních přínosů. Kromě toho je velmi jednoduché přidat je do svého jídelníčku, takže se nemusíte bát, že byste se jich přejedli – můžete si z nich připravit například omeletu, pomazánku nebo je přidat do jakéhokoliv většího jídla, říká doktorka Jillian Kubala.

Mají nízký obsah kalorií

Přestože existuje mnoho faktorů, které mohou přispívat ke shazování kil, mezi ty nejúčinnější patří především snížení denního příjmu kalorií nebo zvýšení počtu kalorií, jež přes den spálíte. A právě proto jsou vejce v tomto případě skvělým pomocníkem – jeden kus obsahuje zhruba 74 kalorií, ovšem to za cenu velmi vysokého obsahu důležitých živin (zvláště výživné jsou zejména vaječné žloutky). Pokud si tedy dáte na večeři 3 až 4 vajíčka s přílohou, kompletně nasytíte své tělo, přičemž ho zbytečně nezatížíte velkým množstvím kalorií.

Jsou velmi sytá

Vejce jsou díky vysokému obsahu bílkovin neuvěřitelně výživná a sytá – je navíc známo, že potraviny s bohatým množstvím této důležité živiny snižují chuť k jídlu a zvyšují pocit sytosti, tudíž vás jejich konzumace ochrání před zbytečným přejídáním. Dále jsou pak také dobrým zdrojem vlákniny, která taktéž podporuje pocit sytosti a snižuje nutkání přejídat se, a to až o 15 %. Nejlépe proto uděláte, když vejce zařadíte do své snídaně, neboť vás udrží plnými až do samotného oběda.

Podporují metabolismus

Vejce obsahují vyvážený poměr naprosto všech esenciálních aminokyselin, které vaše tělo potřebuje k udržení všech funkcí. To znamená, že konzumace této blahodárné potraviny také pomáhá podporovat metabolismus a spalování kil. Jakmile je zařadíte do svého každodenního jídelníčku, tělo začne spalovat až o 80 až 100 kalorií denně více – to především díky procesu zvanému termický efekt potravy. Jedná se o energii, kterou organismus potřebuje k metabolizaci potravin a odbourávání přebytečných kil.

hubnutí muž a metr
Fotografie: Pexels

Skvělý způsob, jak začít den

Pravidelná konzumace vajec k snídani se zdá být obzvláště prospěšná pro snadnější spalování přebytečných kil. Některé starší studie ukazují, že tento skvělý návyk pomáhá zvyšovat pocit sytosti a zároveň snižuje množství kalorií zkonzumovaných při pozdějších jídlech. Dále je pak taková snídaně z dlouhodobého hlediska spojena se zvýšeným úbytkem hmotnosti. Rozhodně byste proto měli dát šanci tomuto skvělému návyku – změnu pocítíte již během několik týdnů.

Jsou levná a snadno se připravují

Jak již bylo zmíněno výše, vejce lze velmi snadno zařadit do svého jídelníčku. Jsou velmi levná, široce dostupná a připravíte si je během několika minut – a to na několik možných způsobů. Mezi nejčastější způsoby jejich konzumace patří především omeleta, míchaná vajíčka nebo vejce natvrdo. Záleží pouze na vás, jak vám budou chutnat nejvíce.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]