Výživa dětí – zdravá strava, optimální váha, kolik soli?

Výživa hraje ve správném vývoji dítěte klíčovou roli. Je stavebním kamenem pro celkové zdraví, růst a psychosociální vývoj. Důležité je uvědomit si, že pro dítě do věku tří let, je vyvážená strava významným faktorem pro zdravý vývoj. Nedostačující výživa může vést k obezitě, oslabení imunity i kardiovaskulárním onemocněním. Výživa se u dětí v různém období růstu liší.

Jakmile dítě dosáhne školního věku, stává se více aktivní. Je proto důležité, aby jeho strava zahrnovala potraviny, které dodají jeho tělíčku energii a živiny. Dětská výživa zhruba od 5 let by měla zahrnovat komplexní sacharidy, bílkoviny, ovoce, zeleninu, mléčné výrobky. Děti by měly jíst 5 porcí ovoce a zeleniny denně. Důležitý je bezpochyby i pitný režim – voda, ovocné nebo ovocno-zeleninové šťávy, čaj, rostlinná mléka.

Příklady potravin zdravého stravování

  • Sacharidy pro energii – chléb, rýže, těstoviny, brambory, oves, kuskus a jiná zrna, snídaňové cereálie

  • Proteiny pro růst – vejce, ryby, libové maso, mléčné výrobky, luštěniny

  • Tuky – ty dělíme na nasycené a nenasycené. Převládat by měly ve stravě nenasycené. Nasycené tuky se nacházejí v živočišných produktech (tučné maso, máslo, mléčné výrobky, koláče a jiné sušenky). Nenasycené avokádo, oleje, mastné ryby, ořechy a semena

  • Vápník pro zdravé kosti a zuby – mléčné výrobky, mák, sójové boby a tofu, listová zelenina, ryby

  • Železo pro zdravou krev – celozrnné obiloviny, játra, libové maso, sezamová semínka, ořechy, obilné cereálie, luštěniny, sušené ovoce

  • Vitamín A pro zdravé oči a pokožku – mléko, jogurt, sýry, vejce, špenát, paprika, sladké brambory

  • Vitamín D pro růst a vývoj (zuby, kosti, svaly, imunita) – tučné ryby, vejce, sojové produkty, mléko s přídavkem vitamínu D

  • Omega 3 mastné kyseliny pro vývoj mozku – pstruh, losos, makrela, sardinky

Optimální váha

Podávejte dítěti zdravou a pestrou stravu. Mimo to zajistěte, aby mělo dítě dostatek fyzické aktivity – minimálně hodinu denně. Omezte množství potravin a nápojů s vysokým obsahem jednoduchých cukrů a tuků. Stravovací návyky a životní styl přebírá dítě od rodičů. Děti pravděpodobně přijmou stejné stravovací návyky jako jejich rodiče, proto je důležité, aby celá rodina přijala zdravý životní styl.

Běžte tedy dětem příkladem tím, že budete jíst zdravě a uděláte si čas na společné sportování a procházky. Můžete si například zaplavat v místním bazénu, zahrát fotbal v parku anebo se projít po nedaleké pěší stezce. Optimální váhu vám vždy sdělí lékař.

Maximální množství soli

  • 4 až 6 let – 3 g soli denně (1,2 g sodíku)
  • 7 až 10 let – 5 g soli denně (2,0 g sodíku)
  • 11 a více let – 6 g soli denně (2,4 g sodíku)

Uvedeny jsou maximální úrovně, takže v ideálním případě by vaše dítě mělo konzumovat soli méně. Omezení soli ve stravě pomůže zajistit, že vaše dítě nebude mít na sůl chuť. Není třeba přidávat sůl do každého jídla vašeho dítěte. Sůl je v mnoha zpracovaných potravinách, takže si vždy přečtěte štítek potravin, abyste zjistili, kolik soli daná potravina obsahuje a zvolte raději potraviny s nižším obsahem soli.

Obrázky: pixabay.com