Metody, které pomohou při dlouhodobých problémech s trávením. Dejte sbohem zácpě jednou provždy

Fotografie: Freepik

Co stojí za zácpou a jak se jí zbavit bez projímadel? Někdy stojí za tímto stavem nadýmání nebo špatná průchodnost střev, jindy je zácpa způsobena velkým stresem. Mezi další časté důvody patří těhotenství, konzumace konkrétních léků a další zdravotní obtíže. Zjistěte, co udělat pro rozhýbání střev a jaké přírodní prostředky použít, aby došlo k normalizaci zažívání.

Vláknina

Vláknina je mimořádně účinná pro zvýšení četnosti stolice během dne. Vědci doporučují denní příjem 38 gramů vlákniny pro muže a 25 gramů pro ženy do 50 let, 21 gramů pro seniorky. Vhodné doplnění vlákniny je z celozrnných potravin, ovoce a zeleniny, fazolí nebo ořechů.

Fyzická aktivita

Při menším nebo žádném pohybu dochází k pomalému fungování střev, pro jejich rozhýbání je proto nezbytný pohyb. Pomáhá běžná chůze, procházky i aerobní cvičení, jako jsou jogging, plavání, kickbox nebo jízda na kole. Pohyb alespoň 30 minut denně pomůže odbourat zácpu.

Dostatek tekutin

Pro eliminaci zácpy je nutný dostatečný příjem tekutin, především čisté vody, aby mohlo zažívání správně fungovat. Pro rozhýbání střev je možné přidat do sklenice vody 1-2 kapky jablečného octa pro nastartování vyměšovací funkce.

Probiotika

Ve střevech žijí přirozeně bakterie, které napomáhají trávení. Zvýšeným přísunem probiotik dojde ke zlepšení průchodnosti střev. Vhodné je proto jíst pravidelně potraviny bohaté na probiotika, především zakysané výrobky, jogurty, zakysanou smetanu, kefír nebo acidofilní mléko.

Klid a uvolnění

Pokuste se odbourat ze svého života stres, jezte v klidu a při jídle hluboce a pomalu dýchejte. Potravu řádně rozmělněte a nenechte se při jídle rozptylovat prací nebo zábavou na sociálních sítích. Také myslete, že je nutné odpočívat a spěte alespoň 7-8 hodin denně.

Nezadržujte potřebu

Potlačení potřeby vlivem okolností v práci nebo škole v daném okamžiku může vyvolat zácpu. To bývá problém u menších dětí, které nesnáší toalety ve školce a čekají se stolicí na domácí prostředí. Na toaletu choďte také pravidelně po probuzení nebo v době po jídle, kdy je trávicí trakt aktivní.

Nízká toaleta

Vykonání potřeby je také vhodnější v mírném podřepu, to znamená, že kolena by měla být výše než boky. To bývá u některých moderních vyšších toalet problém, který může způsobovat zhoršené vylučování stolice.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]