Varovné signály, kterými pokožka upozorňuje na možné zdravotní hrozby

Fotografie: Pixabay

Pleť je odrazem vašeho zdraví. Pokud je zarudlá, jsou na ní podezřelé flíčky, rozsáhlé akné a další obdobné obtíže, možná něco není v pořádku. Měli byste si na to dát pozor a svou pleť si hlídat. Je důležité, abyste své pleti věnovali dostatek péče. Hned při prvních obtížích byste měli vyhledat lékaře.

Pleť vypovídá o vašem zdraví

Nejčastěji jsou problémy s pletí způsobeny imunitním selháním. Vytvoří se zarudlé ostrůvky na kůži, na kterých můžete pozorovat pupínky. Dochází k tomu především v oblasti obličeje. Pacienti jsou obvykle po nějakém úraze, infekci nebo stresu.

Pokud se akné a zarudnutí na vašem obličeji ukazuje pravidelně, je to také důvod k znepokojení. Může jít o chronické onemocnění, které lékaři nedokáži zcela vysvětlit. Často ho ale spojují se špatnou imunitou, problémy se žaludkem nebo poruchami štítné žlázy.

Fotografie: Pixabay

Může varovat před rakovinou

Vyrážka modro fialových pupínků, které postupně červenají, může ukazovat na začínající rakovinu. Obvykle se objeví v oblasti očních víček a na končetinách. Tato hormonální reakce je často vyvolaná rostoucím nádorem. Fialová vyrážka na holeních zase může ukazovat na nákazu žloutenkou typu C.

Pozor i na velké pihy

Pihy, které jsou neobvykle velké a mají zvláštní tvar, jsou dalším důvodem pro návštěvu lékaře. Objednejte se přímo k dermatologovi. A to především pokud piha svědí nebo se odlupuje. Pokud piha začne tvar měnit a například se zvětšovat, není to vůbec dobré znamení.

Fialová vyrážka na krku a okolo podpaždí, která je o něco tmavší než zbytek kůže, také neukazuje na nic dobrého. Jde o příznak toho, že pacient je na nejlepší cestě k rozvinutí cukrovky druhého typu. Je tedy třeba se mít na pozoru. Někdy také tento typ vyrážky může odkazovat na začínající rakovinu žaludku nebo jater. Pokud na sobě takové příznaky zpozorujete, kontaktujte lékaře.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]