Protizánětlivá strava Catherine Zeta-Jones + pravidelná fyzická aktivita pro lepší duševní i fyzické zdraví

Catherine Zeta-Jones je 50letá britská herečka působící v USA a patří mezi ty ženy, které zrají jako víno. Herečce byla v roce 2011 diagnostikována bipolární porucha, proto se Catherine zaměřuje na zdravý životní styl. Dbá o sebe nejen zvenčí, ale i zevnitř. Pečuje o své tělo zevnitř stejně dobře, jako o své vlasy či pleť. V jednom z rozhovoru prozradila, jaké kroky podniká k tomu, aby si udržela výtečné fyzické i psychické zdraví. Mimo pravidelného cvičení se zaměřuje také na protizánětlivou stravu.

Zánět je totiž často příčinou mnoha zdravotních stavů, včetně srdečních chorob, Alzheimerovy choroby, alergií a rakoviny, jakož i duševních poruch, patří zde deprese i bipolární porucha.

Ačkoliv se nejedná o léčbu, doporučuje se protizánětlivá strava, která pomáhá jednak jako prevence, ale i zmírnit nebo odstranit některé zdravotní problémy, minimalizovat bolesti a cítit se lépe. Co vše taková strava zahrnuje?

Protizánětlivá strava

Taková strava zahrnuje dostatečný příjem vody, která udržuje rovnováhu pH a odstraňuje z těla toxiny, potraviny koření a bylinky bohaté na vysoké dávky antioxidantů (jako je oregáno, kurkuma, zázvor, rozmarýn, česnek, cibule, paprika, listová zelenina a další). O těchto potravinách je známo, že bojují se záněty. Udržování zdravé rovnováhy pH je základ. Rozděluje tedy potraviny i podle toho, jak na organismus působí – jestli kyselinotvorně, zásaditě, neutrálně.

Herečka je velkým fanouškem kvašených produktů a mezi její oblíbené nápoje patří třeba kombucha. Tento kvašený čaj je nejen bohatým zdrojem glukosaminu, o kterém bylo zjištěno, že pomáhá snižovat zánět, ale je také plný antioxidantů a probiotik, které jsou nezbytné pro zdraví střev. A zdravé střevo má mnoho výhod, jako je silný imunitní systém, lepší trávení, mentální čistota a stabilita nálady.

Do pitného režimu zařazuje Catherine ještě i za studena lisované šťávy. Jsou totiž vystaveny minimálnímu teplu a vzduchu, říká se, že jsou schopny zadržet více vitamínů, minerálů a enzymů přítomných v ovoci a zelenině. Přestože neexistují žádné vědecké důkazy podporující toto tvrzení, konzumace studené lisované šťávy je dobrý způsob, jak rychle a snadno zařadit více ovoce a zeleniny do vaší stravy. Do této stravy rozhodně nepatří žádné polotovary, smažená jídla, koblihy a podobné potraviny.

Pravidelná fyzická aktivita

Mimo zdravé stravy je herečka také stále aktivní s celou řadou sportů a koníčků, včetně plavání, tenisu, golfu, peletonu, tance, cvičení v domácí posilovně. Nejenže její nabitý rozvrh fitness udržuje její tělo ve špičkové kondici, ale pravidelné cvičení je klíčem také pro její duševní zdraví. Vzhledem k uvolňování endorfinů není divu, proč se po cvičení cítíme tak úžasně. Je známo, že pravidelné cvičení pomáhá snižovat stres a symptomy duševních chorob, jako je deprese a úzkost.

Obrázky: warnerbros.com, zimbio.com