Sladký klíč ke snížení krevního cukru roste na zahradách. Švestky mají pozitivní vliv i na trávení

Fotografie: StMH / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Švestky jsou velmi přínosné ovoce s vlivem na zdraví. Stačí je přidat do svého jídelníčku a budete z nich moci vytěžit maximum.

Čerstvé i sušené švestky jsou velmi užitečnou potravinou, která obsahuje poměrně vysoké množství vlákniny a účinných antioxidantů. Právě díky těmto složkám nabízí řadu zdravotních přínosů pro lidské tělo, a to zejména co se týče snížení zácpy a podpory obranyschopnosti imunitního systému. Kromě toho jsou mimořádně výživné a obsahují také mnoho vitamínů a minerálů, jež vám pomohou snížit riziko několika chronických onemocnění, jako je například diabetes 2. typu a srdeční infarkt, říká doktorka Brianna Elliott.

Zmírňují zácpu

Sušené švestky a švestková šťáva jsou dobře známé pro svou schopnost účinně zmírňovat zácpu. To především díky vysokému obsahu nerozpustné vlákniny, která dodává stolici objem a pomáhá urychlovat pohyb odpadu trávicím traktem – zhruba 1 švestka obsahuje 1 gram této nedílné živiny. Stejně tak toto lahodné ovoce obsahuje sorbitol, což je cukerný alkohol s přirozenými projímavými účinky. Ve skutečnosti vám může jejich konzumace při zažívacích potížích pomoci mnohem lépe než jakékoliv léky.

Jsou bohaté na antioxidanty

Švestky obsahují bohaté množství antioxidantů, které účinně chrání tělo před poškozením volnými radiály a snižují zánět. Právě díky těmto vlastnostem mají velmi pozitivní vliv na celkové zdraví jedince a pomáhají snižovat riziko vzniku srdečních onemocnění, jako je například infarkt myokardu a cukrovky 2. typu. Obsah těchto látek tvoří především polyfenoly – švestky jich dokonce obsahují více než dvakrát více než jiné ovoce, například nektarinky nebo broskve. Přesto však vědci vyžadují další studie, které by tyto skutečnosti dokázaly potvrdit.

Snižují hladinu cukru v krvi

Pravidelná konzumace švestek vám dokáže pomoci lépe regulovat hladinu cukru v krvi, a předcházet tak mnoha nebezpečným onemocněním. Tato vlastnost se přičítá jejich schopnosti zvyšovat hladinu adiponektinu, hormonu, který ohledně tohoto faktoru hraje důležitou roli. Stejně tak však může za jejich účinky stát vláknina, jež zpomaluje rychlost, jakou tělo po jídle vstřebává sacharidy – pokud je tedy sníte, hladina cukru v krvi začne stoupat postupně, nikoliv prudce.

švestky v misce
Fotografie: Pexels

Podporují zdraví kostí

Švestky mohou také skvěle prospívat zdraví vašich kostí a snižovat riziko jejich oslabování v důsledku onemocnění, jako je například osteoporóza a osteopenie. Stejně tak již bylo prokázáno, že kromě ochrany před úbytkem kostní hmoty mohou zvrátit rozvoj tohoto problému, pokud k němu již došlo. V současné době ovšem není jasné, proč k tomu dochází. Zdá se však, že se opět jedná o důsledek působení účinných antioxidantů.

Prospívají zdraví srdce

Pravidelná konzumace švestek vás také může ochránit před mnoha srdečními problémy a účinně podpořit vaše srdce. To především díky jejich schopnosti snižovat vysoký krevní tlak a regulovat hladinu cholesterolu v krvi, což jsou zásadní rizikové faktory těchto závažných onemocnění.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]