Při hubnutí myslete i na své zdraví, některé diety ho mohou poškodit

Hubnutí a snaha zbavit se přebytečných kilogramů. To je sen i časté novoroční předsevzetí mnoha žen, ale i mužů, kteří sní o krásnější postavě i zdravějším těle, které nadváhou trpí. Mnoho z těchto lidí se často uchyluje k nejrůznějším více či méně drastickým dietám založeným na vynechání některého druhu potravin.

Velmi často, dá se říci, že většinou, jejich úsilí po krátkém čase končí, hubnoucí dietu přeruší a vyluxuje ledničku. Existuje vůbec způsob, jakým můžu zhubnout? Ptají se pak mnozí sami sebe při zoufalém pohledu do zrcadla. Odpověď je: Ano, jde to. Člověk ale nesmí očekávat žádnou magii a zázračné zhubnutí do tří dnů. Všechno, včetně hubnutí, vyžaduje úsilí a tvrdou práci. Nemusí to ale nutně být tak nepříjemné, jak by se mohlo zprvu zdát.

Všeho s mírou

Pokud vás od hubnutí odrazuje pomyšlení na to, že si budete muset už navždy odepřít své oblíbené brambůrky či čokoládu, není to správná cesta, kterou byste měli při snaze o svou vysněnou postavu zvolit. Jedním z důvodů je to, že často je naše tuková vrstva způsobena neúměrným množstvím stresu, který jednak způsobuje změny v metabolismu a jednak ve vyšší míře konzumace potravin.

Pokud si tedy budete se zavřenýma očima a zaťatými zuby odepírat něco z toho, co máte rádi tak, že si život bez toho neumíte představit, ať už je to sebenezdravější, stejně nejspíš ve svém úsilí selžete a dietu porušíte. Z toho pak budete mít černé svědomí a ještě vyšší míra stresu způsobí to, že nejen že porušíte dietu jednou, ale kvůli tomuto přešlapu svoje úsilí vzdáte úplně. A to je ta největší chyba.

Takže si to zrekapitulujeme. Nemusíte si odpírat ani sladkosti ani brambůrky ani nic jiného, co máte rádi. Pamatujte ale na okřídlené přísloví: „všeho s mírou“.

Počítat kalorie a hlídat tělesnou aktivitu

Každý člověk potřebuje jiné množství jídla pro to, aby jeho tělo správně fungovalo. Toto množství závisí na věku, hmotnosti a fyzické aktivitě. Přesnou hodnotu lze snadno vypočítat podle tzv. Harris-Benediktovy formule, jejíž přesnost uznává dokonce Americká dietologická asociace.

Vzorec pro výpočet pro ženy je následující:

BMR (bazální metabolická rychlost) = 99,9 * hmotnost v kg + 6,25 * výška v cm – 4,92 * věk – 161

Poté, co si vypočtete, jakou rychlostí váš metabolismus pracuje, potřebujete jej vynásobit koeficientem fyzické aktivity během dne.

  • 1,2 – minimální aktivita (nedostatek pohybu, sedavá práce, minimální pohyb)
  • 1,375 – malá aktivita (lehká cvičení nebo procházky, malá aktivita během dne)
  • 1,46 – průměrná aktivita (trénink 4-5 krát do týdne, dobrá aktivita během dne)
  • 1,55 – nadprůměrná aktivita (intenzivní trénink 5-6 krát týdně, dobrá aktivita během dne)
  • 1,64 – zvýšená aktivita (každodenní trénink, vysoká denní aktivita)
  • 1,72 – vysoká aktivita (denně velmi intenzivní trénink a vysoká denní aktivita)
  • 1,9 – velmi vysoká aktivita (obvykle sportovci v období soutěžní aktivity)

Když už známe své BMR i koeficient aktivity, jsme schopni vypočítat konečný výsledek, který nám poví, kolik kalorií je třeba zkonzumovat, aby se váha udržela na té úrovni, na jaké je nyní. Pro hubnutí pak od tohoto počtu odečteme 15 – 20 % v závislosti na tom, kolik kilogramů potřebujeme zhubnout.

Pak už jenom stačí vypočítat kalorickou hodnotu jídla, které se chystáme zkonzumovat a upravit jeho množství tak, aby příjem kalorií odpovídal našemu určenému množství. A to je vše. Přejeme vám hodně úspěchů a dejte nám do komentářů vědět, jestli se vám dařilo.

Fotografie: Pexels

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]