Vážná onemocnění, která nemusí mít dlouhodobé příznaky. Dbejte na prevenci a odhalte je včas

Fotografie: Freepik

Nepřikládáte důležitost náhlé bolesti hlavy, suchu v ústech nebo kašli, který trvá déle než obvykle? Věřte, že se může jednat o symptomy vážného onemocnění. Je pochopitelné, že během pracovního týdne máte starostí až nad hlavu, proto některé zdravotní potíže ignorujete nebo nepředpokládáte, že by mohli znamenat něco vážnějšího, ale pozornost byste jim věnovat měli.

Často nenápadné a ojedinělé příznaky totiž značí nemoci, u kterých je klíčová okamžitá léčba. Které to jsou?

Cukrovka

Podle čeho poznáte cukrovku? Budete se divit, ale cukrovka nemá zjevné příznaky, dokonce ani normální hladina cukru v krvi nemusí znamenat, že nemáte cukrovku. A na co byste si měli tedy dávat pozor? Především na častou žízeň a sucho v ústech, dalším příznakem může být rozmazané vidění nebo častější nucení k močení.

Fotografie: Pixabay

Nadto může dojít ke ztmavnutí kůže na krku nebo podpaží. Vzhledem k tomu, že cukrovka se objevuje u lidí starších 45 let, obézních nebo lidí s vysokým krevním tlakem nebo cholesterolem, je nutné chodit na preventivní prohlídky.

Syndrom polycystických vaječníků

Syndrom polycystických vaječníků (mezinárodní zkratka PCOS) způsobuje u žen v produktivním věku neplodnost, trpí jím asi 10 % žen v plodném věku. Syndrom způsobuje vyšší produkci mužských hormonů a dochází tak k narušení menstruačního cyklu a ovulaci.

Onemocnění má vliv také na vznik cukrovky 2. typu nebo rakoviny endometria. Příznakem bývá akné a růst ochlupení na těle, naopak zhoršení stavu vlasů. Dochází také k prodloužení menstruačního cyklu na více než 35 dní. Co pomáhá proti tomuto onemocnění? Nízkosacharidová dieta a pravidelný pohyb a sport.

Zvýšený tlak

Víte, že 50 % lidí neví, že trpí zvýšeným krevním tlakem? Nepatříte mezi ně? Jednou ročně byste se měli nechat vyšetřit, vysoký tlak se totiž později může projevit kardiovaskulárním nebo ledvinovým onemocněním, infarktem či mrtvicí. Tlak vám navíc může změřit lékárník nebo si pořiďte tlakoměr domů a měřte se sami.

Fotografie: Freepik

Glaukom

Glaukom, lidově také zelený zákal, může způsobit až oslepnutí. Vzniká pomalu v důsledku zvýšeného očního tlaku, zorné pole se dotyčnému vlivem toho zatemňuje.

Problémem je, že onemocnění nebolí a zpočátku ho neprovází žádné obtíže. Jedinou možností je každoroční prohlídka očního pozadí u odborníka předně u lidí starších 40 let.

Spánková apnoe

Kdo trpí na zástavu dýchání ve spánku? Těmito záchvaty je postižena až polovina ženské populace ve věku 20-70 let, o něco více dokonce postihuje muže. U žen dochází nejčastěji k rozvinutí syndromu po menopauze.

Rizikovými faktory je obezita, cukrovka 2. typu, kouření, jídlo před spaním, ale také problémy se srdcem, dlouhodobý nedostatek spánku nebo přímo nespavost. V případě podezření na apnoe vyhledejte okamžitě svého lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

Rakovina plic

Tento druh rakoviny je zákeřný, protože v raných stadiích s sebou nenese žádné příznaky. Varováním jsou bolesti na hrudi, dušnost, chrapot nebo dlouhodobý suchý kašel.

Rakovina plic sice postihuje častěji kuřáky, ale nevyhýbá se ani nekuřákům. Kuřáci by měli podstoupit vyšetření svým lékařem pravidelně, aby nedošlo k rozvinutí tohoto onemocnění.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]