Tipy na odlehčená jídla po svátcích

Dnešní tipy na odlehčená jídla se vám budou brzy hodit. Během Vánoc má hodně lidí dojem, že má v břiše kámen. Není se čemu divit, protože tyto svátky se v mnohých rodinách podobají neřízenému přejídání se. Vánoce určitě nejsou omluvou pro obžerství, ale tak či onak všechno to cukroví, pomazánky, salát, smažené řízky udělá své, i když se budete snažit nepřejídat.

Leden se pak nese v duchu lehčí stravy a návratu k normálu. Lehké jídlo neznamená, že musíte pociťovat hlad nebo jíst pouze listovou zeleninu a připadat si jako králík. Mnohdy stačí pár drobných triků. My vám je dnes prozradíme.

Zapomeňte na zápražku

Také si nedokážete představit nedělní oběd bez polévky? Už naše babičky pravily – polévka je grunt. Chcete-li však změnit a odlehčit svůj jídelníček, začněte od polévek. Namísto hutných polévek, kde nechybí zápražka, zkuste drobný trik. Ne opravdu nemusíte jíst pouze zeleninové vývary a vývary z libového masa. Tyto polévky jsou sice nízkokalorické, ale brzy vám vyhládne a budete hledat v lednici, co dříve sníst. Klidně si připravte hustou polévku, ale zápražku nahraďte částí rozmixované zeleniny. Totéž se dá udělat s polévkou čočkovou či fazolovou. Žádná mouka, tuk a smažení.

Grilované a pečené ryby

Dokonce ani ryb se vzdávat nemusíte, pokud patří k vašemu oblíbenému jídlu. Jen místo smažení strčte rybu do trouby či grilu. Ryby jsou zdrojem kvalitních bílkovin, vitamínu B2, D a minerálních látek: hořčík, vápník, zinek. Jejich maso je lehké, křehké, což z nich činí výtečnou dietní potravinu.

Kuřecí salát s jogurtovým dipem

Kuřecí maso je zdravé, dietní a zasytí. Zelenina jako zdroj vlákniny, vitamínů a minerálů. Řadí se k lehčí stravě, sníst jí můžete klidně plný lavor, ale díky přítomností masa nebudete mít dojem, že jste koza nebo králík. Chuť můžete vylepšit jogurtovým dipem s bylinkami. A jogurt = bílkoviny, tudíž hlad určitě brzy mít nebudete.

Co když mám chuť na sladké?

I tento problém se dá zvládnout s grácií. Ideální je čerstvé ovoce, případně sušené. Jako dezert je výtečné ovoce s bílým jogurtem. Alternativou je i ovocný čaj a hrst semínek či chutných oříšků. Skvělé jsou na zobání mandle. Jako bonus budete mít krásné nehty a vlasy. Pokud vám ani toto nestačí, mějte po ruce kvalitní vysokoprocentní hořkou čokoládu – stačí čtvereček nebo dva ke kávě. Nechte ji pomalu rozpustit v ústech a vychutnávejte si její nekončící aroma.

Obrázek: pixabay.com