Díky tomuto stravovacímu plánu přizpůsobeného krevní skupině budete hubnout i 3 kg týdně

Fotografie: Depositphotos

Krevní skupiny jsou častým předmětem mnoha studií, jež se převážně zabývají vztahem těchto skupin a některých zdravotních stavů či vhodných potravin.

Krevní skupina je dána na základě antigenů, jež mají červené krvinky na svém povrchu. Test určující krevní skupinu člověka je nezbytný pro případ potřeby transfuze nebo dárcovství. Ne všechny jsou totiž kompatibilní, proto by každý člověk měl vědět, jaká je ta jeho. Pak možná uslyšíte i o tom, že na základě této informace byste se měli určitým způsobem stravovat.

Základní krevní skupiny

Antigeny, které určují krevní skupiny, pomáhají tělu rozlišovat mezi vlastními a cizími buňkami. Pokud si vaše tělo začne myslet, že do něj vstoupila cizí buňka, spustí imunitní reakci, jež má za úkol nepřítele zničit. Taková situace může nastat i tehdy, pokud přijmete krev s antigeny, které vaše krev nemá. Tělo začne produkovat příslušné protilátky, jak uvádí server Healthline. Někteří lidé však mohou bezpečně přijímat krevní skupinu, která není jejich.

Mezi základní krevní skupiny patří:

  • Typ A s antigenem A (může darovat pro A i AB, ale přijímat může pouze od A nebo 0)
  • Typ B s antigenem B (může darovat pro B i AB, ale přijímat může pouze od B nebo 0)
  • Typ AB s antigeny A i B (může darovat pouze pro AB, ale přijímat může od všech typů)
  • Typ 0 bez antigenů A nebo B (může darovat komukoliv, ale přijímat pouze od 0)

Krevní skupina má vliv na kvalitu zdraví. Dokonce předurčuje pravděpodobnost vzniku autoimunitních onemocnění

Dieta podle krevní skupiny 0

O stravě podle krevní skupiny 0 se zmiňuje dietoložka Jillian Kubala. Někteří totiž tvrdí, že tito lidé mají například vyšší sklon k impulzivnímu jednání, podrážděnosti a souvisejícím srdečním potížím. Na základě toho je pro ně doporučena dieta zaměřená na vyšší příjem bílkovin. Vhodné potraviny jsou pro ně údajně především maso, ryby, zelenina, ovoce a olivový olej. Naopak vyhnout by se „nulky“ měly pšenici, kukuřici, luštěninám, fazolím, mléčným výrobkům, kofeinu a také alkoholu.

paleo dieta
Fotografie: Freepik

Podle studie z roku 2014, která ověřovala souvislost mezi různými typy diet a krevními studiemi, zde však žádná spojitost neexistuje. Zmíněná dieta poměrně odpovídá středomořskému typu stravování, které je samo o sobě zdravé, takže skutečně může člověku prospět, ale je to velice individuální věc a rozhodně nijak vázaná na typ krve.

Pravdou však zůstává, že je vždy lepší držet se zásad zdravého životního stylu, jak jsme již psali na ZdravémStravování. Obecně daná pravidla zdravého životního stylu, jako je pestrý jídelníček, dostatek spánku, pravidelný pohyb a pitný režim, platí zkrátka pro všechny.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]