Kam s máslem, salámem či salátem – uspořádání lednice podle pravidel

Přinést nákup domů a napěchovat ho do lednice je běžná činnost, kterou děláme dnes a denně. Jen málokdo se však pozastaví nad tím, zda vkládá potraviny do lednice správně. Většině jde pouze o fakt, že jsou potraviny v chladnu, aby nepodléhaly zkáze.

Jenže právě to, jak jsou potraviny v lednici uskladněny, zaručuje jejich dlouhodobost, čerstvost a chuť. Každé místo v lednici má totiž své vlastnosti a každá surovina jiné požadavky na skladování.

Zatímco mléčné výrobky potřebují 70 až 80 % vlhkosti, ryby už vyžadují 85 až 90 % a ovoce se zeleninou 90 až 95 % vlhkosti. Špatně nastavená lednice a nevhodně uskládané potraviny jsou důvodem ztráty hmotnosti, barvy i nutričních složek potravin. Příliš nízká vlhkost potraviny vysušuje a naopak příliš vysoká vede k tvorbě plísní. Ideální je dle odborníků nastavení na 80 % vlhkost. Mimo to záleží na teplotě v chladničce. Ta by měla činit cca 8 stupňů. A jak potraviny ukládat?

Spodní šuplík

Do spodního šuplíku patří ovoce a zelenina. Před uskladněním v žádném případě ovoce nemyjte! Ovšem ne každý druh ovoce a zeleniny je vhodný pro nejspodnější část lednice.

První přihrádka nad šuplíkem

Ve spodní přihrádce hned nad šuplíkem s ovocem a zeleninou by měly být uskladněny ryby a maso. Zde je totiž vyšší vlhkost.

Druhá přihrádka

Na druhé poličce odspodu by měly své místo najít sýry, šunka, jogurty. Úplně vzadu pak umístěte přihrádku či košík na vajíčka.

Horní přihrádka

Úplně na horní přihrádce by se měly být některé mléčné výrobky a druhy ovoce, které není vhodné dávat do spodního šuplíku, jako je třeba mango, banány, meloun.

Dvířka lednice

Zapomenout nesmíme ani na dvířka. Najdete v nich prostor na vyšší nádoby/láhve. Tam můžete dát minerální vodu, alkohol, mléko. Do další přihrádky margarín. Ideálně v krabičce, která zabraňuje žluknutí. A konzervované potraviny, které jste již otevřeli.

Pravidla skladování

  • Maso a mléčné výrobky držte od sebe dál. Sýry skladujte v mikrotenovém sáčku nebo v nádobě s poklopem. Kvalitní sýry vydrží až několik týdnů, ale je potřeba je přebalovat obden.
  • Salámy, které si přineste z prodejny zabalené do papíru, zabalte do fólie a teprve pak uložte do papíru. Salámy lze skladovat i tak, že všechny druhy vyskládáte na talíř a ten přikryjete alobalem.
  • Konzervované potraviny lze uložit dle místa v lednici. V podstatě je to jedno.
  • Vařená jídla dávejte do lednice, až zcela vychladnou v těsnících uzavíratelných nádobách odděleně od čerstvých potravin. Ideálně pro boxy s vařeným jídlem vyhraďte přihrádku zvlášť.
  • Udržujte v lednici čistotu. Otírejte ji 1x týdně než doplníte nové zásoby.

Co v lednici být nemusí

  • Paštiky, rybí konzervy, kečupy, hořčice
  • Marmelády, povidla, džemy, konzervované šťávy
  • Konzervované ovoce, okurky, zelenina
  • Cibule, česnek, brambory

Obrázek: greatist.com, pixabay.com