Tipy na zdravé a velmi výživné svačinky, které zaženou touhy mlsat nezdravě

Svačinky jsou velmi prospěšné, protože právě díky nim se člověk necpe zbytečnostmi. Někdo si možná řekne, že svačinku vůbec nepotřebuje, protože bohatě vystačí 3 hlavní jídla za den. Někomu to opravdu může stačit a nemá hlad ani potřebu mlsat. Ovšem jsou lidé, kteří mají potřebu dát si zákusek ke kávě, zobat chipsy nebo sníst čokoládovou tyčinku. Je to právě proto, že tělu chybí energie i živiny, které lze doplnit prostřednictvím svačinek.

Svačinku si lze připravit sladkou nebo slanou, to záleží, co preferujete, jaké chutě vás nejčastěji přepadají. Svačinka by měla být menší, ale o to výživnější. Pomůže vám vydržet do dalšího hlavního jídla, bez potřeby neustále něco zobat. Přinášíme vám tipy na zdravé a chutné svačinky.

Zeleninové chipsy

Jestliže vás často přepadají chutě na klasické chipsy, solené oříšky a další jídla tohoto typu, bude pro vás ideální svačinka v podobě zeleninových chipsů. Samozřejmě připravených z čerstvé zeleniny – nikoliv kupované chipsy, které se tváří zdravě. Kupované výrobky jsou většinou plné kukuřičné nebo rýžové mouky, bramborového škrobu, plné tuku. Zeleninu si můžete i před-připravit. Nakrájet na chipsy a zamrazit. Pak je příprava rychlá.

Obrázek: alibaba.com

Čerstvá zelenina

Další možností, jak zamezit neustálému zobání „něčeho“nezdravého a kalorického, je dát si zeleninou svačinku. Může to být mrkev, řapíkatý celer, kedluben. K tomu si můžete připravit česnekovo jogurtový dip nebo sezamovou pastu.

Obrázek: realmomkitchen.com

Batátový chlebíček

Batáty jsou skvělé, protože se s nimi dá výtečně kouzlit. Připravit je můžete na sladký i slaný způsob. V tomto případě nám nahradí pečivo. Nakrájejte batáty podélně na větší plátky, ty pak v troubě opečte. Na opečené plátky pak položte šunku nebo sýr, případně obojí a další zeleninu (rajče, salátovou okurku) a máte zdravý, výživný chlebíček.

Obrázek: simplecomfortfood.com

Tofu krém

Jestliže vás honí mlsná spíš na sladké, připravte si skvělý sladký krém z tofu. Stačí vložit do mixéru tofu, šťávu z citronu, banán nebo odměrku proteinu libovolné chuti, trochu mandlového nebo jiného rostlinného mléka a rozmixujte do hladkého krému. Přidat můžete i kakao či skořici. Pokaždé si tak připravíte jinou příchuť krému. Banán můžete nahradit i jiným ovocem.

Obrázek: vegetariantimes.com

Jablko s ořechovým máslem

Rychlou, chutnou a zdravou svačinkou je i jablko. K němu můžete přidat i křupavé ořechové máslo. Ať už arašídové, mandlové či kešu. To si můžete rovněž vyrobit doma, případně koupíte již hotové. 

Obrázek: geniuskitchen.com

Amarantový pudink

Amarant je napěchovaný zdraví prospěšnými látkami, vitamíny a minerály. Nemusí se nějak extrémně dlouho vařit – stačí 15 až 20 minut. Opět můžete experimentovat s příchutěmi a přidávat i různé ovoce. Připravte si ho do skleničky vždy předem.

Obrázek: eatingwell.com