Bílá část kůry citrusů nepatří do koše. Pokud tak činíte, děláte velkou chybu

Fotografie: Shutterstock

Pomeranče, mandarinky, citrony nebo grepy jsou skvělým zdrojem zdraví prospěšných látek. Vitamíny ale skrývá také bílá tenká slupka, takzvané albedo, která je odstraňována z důvodu hořkosti.

Kromě vitamínů skrývá i další cenné látky, pektiny a vlákninu, které příznivě působí na trávení a navozují pocit sytosti. I z tohoto důvodu jsou citrusy včetně bílé slupky vhodné při redukčních dietách.

Tenká bílá slupka plná zdraví

Jak loupete pomeranče nebo mandarinky? Snažíte se oddělit kůru včetně bílé slupky, která se skrývá mezi kůží a dužninou? Právě s tenkou bílou slupkou, která se nazývá albedo, bývá největší piplačka. Její odstranění je náročné, ale dělává se hlavně kvůli dětem, aby svou hořkostí nekazila chuť citrusových plodů.

Tato vrstva přitom skrývá mnoho cenných živin, je bohatá na pektin, který podporuje trávení a funkci střev, ale normalizuje také hladinu cukru v krvi a snižuje špatný cholesterol. Pektiny z ovoce bobtnají v žaludku, což napomáhá navození pocitu sytosti a snižuje dojem hladu.

Fotografie: Pixabay

Nadto na sebe pektiny váží přebytečné tekutiny a toxické látky. Spolu s vlákninou podporují metabolismus a jsou prospěšné na střevní bakteriální mikroflóru.

Citrusy na povzbuzení imunity

Veškeré citrusové plody jsou v zimním období výborným zdrojem vitamínů. Právě ty skrývá také bílá slupka, ve které se nachází vitamíny A, C a P, které významně posilují obranyschopnost v sychravém zimním počasí.

Podle vědců z Arizonského centra rakoviny albedo v pomerančích, mandarinkách nebo grepech obsahuje D-limonen, což je terpen používající se v kosmetice nebo ekologických čisticích prostředcích, ale může mít ochranné účinky proti kožnímu spinocelulárnímu karcinomu a předcházet tak rakovině kůže.

Odstraňujte pouze svrchní část kůry

Jak tedy konzumovat citrusové plody, aby z nich tělo získalo nejvíce zdraví prospěšných látek a vitamínů? Jednoduše neodstraňujte bílou část hned pod kůrou, přestože má hořkou chuť. Dětem často vadí také houbovitá struktura, ale i vzhledem ke zdravotním přínosům je škoda ji odstraňovat.

Citrusy pro zdraví i štíhlou postavu

Proč by se měly citrusy konzumovat pravidelně? Předně patří mezi nízkokalorické ovoce, středně velký pomeranč obsahuje pouze 60 kcal, je tak vhodný jako svačina při dietě. Zároveň tyto plody neobsahují žádný tuk, nezvyšují hladinu cholesterolu nebo sodíku, obsahují ale vlákninu, draslík, cholin, kyselinu listovou a vitamin B.

Jsou též skvělým zdrojem vitamínu C, který je zásadním antioxidantem chránícím buňky. Umí odstraňovat škodlivé volné radikály v těle. Má neoddiskutovatelný vliv na posílení imunitního systému, což je potřeba v období koronaviru i jiných respiračních onemocnění.

Fotografie: Freepik

Vědci také podotýkají, že vitamín C je zásadní pro snížení rizika vzniku některých druhů rakoviny, jako je rakovina žaludku, dutiny ústní nebo tlustého střeva. Vlivem obsažených polyfenolů navíc chrání organismus před mozkovou mrtvicí.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]