Pravidelná konzumace vajec poskytuje tělu zdravotní benefity, o kterých málokdo ví

Fotografie: Freepik

Vajíčka jsou základem jídelníčku lidí po celém světě, málokdo si bez nich představit ranní vstávání. V mnoha kulturách se vajíčka připravují k obědu nebo večeři, protože dokáží zahnat hlad a obsahují málo kalorií. Zjistěte, proč je konzumovat pravidelně.

Vejce jsou nadmíru zdravá, dokonce je někteří považují za superpotravinu. A oprávněně, jsou totiž základem jídelníčku mnoha kultur pro své výživové hodnoty, množství minerálů a proteinů, nadto jsou lehce stravitelná. Hodí se na snídani, do salátu k obědu nebo do polévky k večeři. Velmi dobře zaženou hlad, jsou bohatá na bílkoviny a mají správný poměr esenciálních aminokyselin, díky tomu se doporučují při hubnutí. Jaké jsou další důvody pro jejich každodenní konzumaci?

Fotografie: Freepik

Snižují riziko srdečních onemocnění

Vejce sice obsahují tzv. špatný cholesterol, ale podtyp, který mění husté částečky na větší, díky tomu konzumace vajec přispívá ke snížení rizika srdečních onemocnění.

Harmonizují hladinu cholesterolu

Slepičí vejce současně zvyšují takzvaný dobrý cholesterol, čímž harmonizují úroveň cholesterolu, špatný cholesterol se následně vylučuje z těla pomocí jater. Vyšší úroveň dobrého cholesterolu snižuje riziko infarktu, mozkové mrtvice a jiných obtíží.

Doplňují cholin pro zdraví mozku i srdce

Jedno vejce obsahuje až 100 mg cholinu, látky nezbytné pro každého dospělého člověka, protože podporuje funkci mozku, srdce a cév. Cholin také podporuje fungování buněčných membrán.

Fotografie: Freepik

Zlepšují vidění

Vejce obsahují důležité antioxidanty, především zeaxantin a lutein, které zajišťují obnovování sítnice a zpomalují degeneraci očí. Zároveň vajíčka obsahují vitamín A, který je důležitý v předcházení slepoty.

Usnadňují hubnutí

Vejce jsou vydatným pokrmem, protože obsahují velké množství bílkovin a makroživin, které dokáží navodit pocit sytosti. Současně ale vajíčka obsahují minimum kalorií, proto jsou vhodná pro lidi na dietě nebo ty, co chtějí zhubnout. Neměly by se však jíst více než dva kusy vajec denně.

Zdroj: Healthline