Podceňovaná papája má na lidské zdraví řadu pozitivních účinků

Papája, exotické ovoce, které už se před nějakou dobou poměrně stabilně zabydlelo i v našich obchodech. Většina Čechů má ale z vyzkoušení ovoce, které neznají, poněkud obavu. Proto vám o papáje přinášíme několik užitečných informací, která vás přesvědčí o tom, že se jí vyplatí do vašeho jídelníčku zařadit. Nejenže skvěle chutná, ale má na náš organismus také celou řadu příznivých účinků.

Skvělá chuť, vitamíny, minerály i antioxidanty

Papája pochází původně ze střední Ameriky, kde ji poprvé ochutnal také Kryštof Kolumbus, který ji pro její skvělou chuť nazval ovocem andělů. V současnosti se ale pěstuje i v jiných částech světa. Plod papáji obsahuje mnoho živin, vitamínů a minerálů. Nejlepší je papáju konzumovat v syrové podobě. Plody mají tvar hrušky, a pokud jsou zralé, je jejich kůra oranžová. U nezralých plodů je kůra zelená. Dužina plodu může mít různé zbarvení, nejčastěji žluté, oranžové a červené. Uvnitř plodu se nacházejí červená semena.

Pokud jde o vitamíny, je papája bohatá zejména na vitamín C, A, E, K a vitamíny skupiny B. Kromě toho obsahuje i velké množství draslíku. Z ostatních minerálních látek v ní najdeme také vápník či hořčík. Papája obsahuje také zdraví prospěšné antioxidanty, konkrétně je bohatým zdrojem lykopenu. Výhodou je, že antioxidanty obsažené v papáji se navíc velmi lehce vstřebávají.

Pozitivní účinky papáji na naše zdraví

Jedním z pozitivních účinků pravidelné konzumace papáji je snížení hladiny cholesterolu a vysokého krevního tlaku. Kromě toho její antioxidanty a vitaminy pomáhají předcházet srdečním onemocněním.

K dalším blahodárným účinkům patří zlepšení imunitního systému, zejména opět díky vysokému obsahu antioxidantů a vitamínu C. Papája má rovněž skvělé protizánětlivé vlastnosti. Ty mohou být užitečné v boji proti artritidě, astmatu i akné. Pleti papája pomáhá také tím, že ji chrání před volnými radikály, poškozením sluncem a vráskami. Tyto účinky souvisejí zejména s vysokým obsahem antioxidantů.

Papája působí blahodárně také na trávicí soustavu. Obsahuje totiž enzym papain, který pomáhá štěpení bílkovin, a tím usnadňuje trávení. Lidé žijící v tropických oblastech po staletí používají papáju například k léčbě zácpy či plynatosti.

Jak papáju správně konzumovat?

Již jsme již uvedli, nejsnadnější a nejlepší je konzumovat zralé plody papáji v syrovém stavu. Podobně jako například u manga se doporučuje papáju před konzumací vychladit. Pokud jde o samotnou konzumaci, nejsnazší je po umytí plod rozpůlit na dvě části, vyjmout semínka a následně pak dužninu jíst za pomoci lžičky.

Pro inspiraci vám přinášíme několik nápadů, jak papáju zařadit do svého jídelníčku. K snídani můžete papáju velmi jednoduše konzumovat například s jogurtem a ořechy či dalším ovocem. Ke svačině si můžete dopřát například papájové smoothie, velmi dobře chutná to připravené z papáje a kokosového mléka. Papáju můžete také přidat do různých salátů. Chuťově velmi zajímavá a zdravá je kombinace papáji s avokádem. Stačí oba plody nakrájet na kostičky a přidat k nim například kousky pečeného kuřecího masa a pokapat olivovým olejem. Pokud toužíte po vegetariánské verzi salátu, zkombinujte papáju s rajčetem, cibulí a koriandrem. Skvělý dezert připravíte smícháním kousků papáji s chia semínky, vanilkou a mandlovým mlékem, vše stačí rozmixovat a vychladit.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]