Sušení letošní úrody aneb jak správně sušit ovoce a zeleninu

Sušené ovoce může posloužit jako zdravá laskomina, která obsahuje vitamíny, minerály, antioxidanty a vlákninu. Pochutnat si tak můžete na sušených banánech, meruňkách, malinách a dalších. Sušit nemusíte však jen ovoce, ale i zeleninu do polévek či omáček a bylinky. Oblíbené jsou i sušené houby.

Sušení úrody patří k praktickým způsobům uchovávání ovoce, zeleniny, bylinek a hub. Při správném sušení si plody zachovají až 85 % veškerých živin. Ovoce bude mít výraznější chuť. I to kyselé ovoce bude sladké, neboť dochází ke koncentraci cukrů, proto bohatě stačí pár kousků sušeného ovoce na zahnání chutí.

Sušení musí probíhat šetrně, pomalu a za přístupu vzduchu. Příliš vysoká teplota by zničila cenné látky a ovoce by se spíš upeklo než vysušilo. Ideální teplota na sušení je od 30 do 60 stupňů. Sušené ovoce můžete přidávat do jogurtu, koláčků, sušenek, cerálií, ale i do čaje.

Kupované vs. domácí

Koupené sušené ovoce je mnohdy potřeba před použitím propláchnout vlažnou vodou. Není to tak vždy a s každým ovocem. Ale například sušené meruňky mohou být sířené oxidem siřičitým, díky čemuž si zachovají krásnou barvu a trvanlivost. Síru však z ovoce nikdy úplně nesmyjete.

Ovoce sušené doma sice nebude na pohled tak úchvatné, meruňky mohou i hnědnout, ale zato získáte zdravé sušené ovoce bez chemických přísad. Pokud budete chtít předejít hnědnutí barvy u avokáda, jablek, banánů, můžete je namočit nejdříve do citronové šťávy. Jablíčka a hrušky můžete pro zpestření posypat skořicí a celkově používat bylinky k ochucování.

Jak na sušení ovoce a zeleniny

Sušit můžete v podstatě cokoliv. Jen ovoce či zelenina musí být zralé (nikoliv přezrálé), nepoškozené (bez plísním hniloby), umyté a připravené. U ovoce, jako jsou hrušky a jablka se slupka neloupá. Právě slupka obsahuje spoustu živin a vlákniny. Ovoce jako je ananas či meruňky se suší déle. Banány je možné předem osmažit, ale není to nutné. U malin, angreštu, ostružin – počítejte s jadérky. Jahody bývají náchylné na plíseň, pořádně je tedy kontrolujte. Ovoce dle typu vypeckujte, oloupejte a zbavte jádřinců. Bobulovité ovoce zůstává vcelku, větší druhy ovoce se krájí na plátky cca 1 centimetr široké – větší kusy se suší déle. Zelenina se rovněž krájí na menší části. Buď kolečka nebo hranolky.

Způsoby sušení

Sušit lze prostřednictvím síťoviny zachycené na rámu, kde se ovoce či zelenina vyskládá v jedné vrstvě a umístí se do teplé místnosti či nad radiátor. V létě lze sušit i na sluníčku. K modernějším způsobům pak patří sušení v horkovzdušné troubě s větrákem. U plynové trouby lze sušit s otevřenými dvířky, aby se v troubě nedržela vlhkost. Nakrájené plody k sušení se umístí na plech s pečícím papírem. Začátek sušení probíhá při nižší teplotě, která se postupně zvedá na 60 stupňů. Že je ovoce usušené poznáte podle změny barvy, tvaru, struktury, pružnosti. Meruňky, jahody a například i třešně, bývají po usušení lepkavé a tuhé. Nejpohodlnější je sušení v sušičce.

Uskladnění

Usušené ovoce nedávejte hned do sklenic či dóziček. Nechte chvíli ještě rozložené na plechu nebo síťce, uložte až za pár hodin. Ovoce a zelenina sušené teplem musí nejdříve vystydnout. Používejte uzavíratelné a průhledné dózy, ať můžete obsah pohledem kontrolovat. Případně použijte mikroténové sáčky s odsátým vzduchem. Křížaly a sušené švestky lze uskladnit v plátěných pytlících, které se snadno podle potřeby otevřou a zase uzavřou. Musí však být umístěny ve větraném a vytápěném prostoru, nikoliv ve vlhku.

Obrázky: pixabay.com