Barva jablka ovlivňuje živiny v něm obsažené. Obzvláště jedna konkrétní

Fotografie: Freepik

Milujte jablka? Jsou šťavnatá, sladká či kyselá a obsahují velké množství minerálních látek a vitamínů. Mají také hodně vlákniny a jsou dokonalým způsobem, jak podpořit své zdraví.

To už ale jistě víte, že jsou jablka nabyté prospěšnými látkami, které mají příznivý vliv na naše zdraví. Ale věděli jste, že barva jablek může ovlivnit obsah živin? Říká se, že jedno jablko denně je lepší než deset lékařů, a že se díky tomuto ovoci můžete vyhnout lékařské pomoci. Bylo také zjištěno, že jablko má jiné živiny podle jeho barvy.

Fotografie: Freepik

Barva jablka ovlivní živiny v něm obsažené

Podle studií a mnoha odborníků se jablka liší svou chutí, ale také složením plnohodnotných látek. Výsledek studie určil, že nejvíce chlorofylu obsahují zelená jablka. A jak jistě všichni víme, chlorofyl je dokonalý pro budování pevné imunity. Na druhou stranu žlutá jablka obsahují více karotenu. V takových případech se žlutá jablka doporučují lidem s potížemi se žlučníkem a játry.

Karoten je důležitý antioxidant, který bychom si měli pravidelně dopřát. Pomáhá neutralizovat volné radikály v těle a posiluje imunitní systém. Kromě toho se také řadí mezi součást pigmentů v sítnici, které umožňují kvalitní vidění. Také působí jako ochrana před fotooxidací, a to z důvodu potlačení kyslíkových radikálů, které vznikají nadměrným sluněním. Musíme upozornit, že betakaroten má nižší ochranu před UV zářením než samotný opalovací krém. Kombinace karotenu a opalovacího krému bude dokonalá.

Fotografie: Freepik

Červená jablka

Červená jablka se vyznačují obsahem antokyanů, které chrání tělo před UV zářením. Také na sebe váže volné radikály a tím pádem vaše pokožka bude déle mladá. Je třeba ale upozornit, že většina těchto prospěšných látek se ukrývá zejména ve slupce. Proto také bude nejvhodnější nakoupit jablka od tuzemského pěstitele a uskladnit je v chladné místnosti přes zimu.

Jablka zakoupená v supermarketu bohužel obsahují velké množství pesticidů, které při pravidelném pojídání nejsou pro zdraví prospěšná. A pokud nemáte možnost koupit jablka od místních pěstitelů, volte jablka v bio kvalitě, tam jsou pesticidy obsažené ve velmi malém množství nebo zde nejsou žádné.

Zdroj: Medicalnewstoday