Salátová okurka se tváří jako obyčejná zelenina, ale její konzumace přináší famózní benefity

Fotografie: Pixabay

Salátová okurka má vysoký obsah prospěšných živin, stejně jako určité rostlinné sloučeniny a antioxidanty, které mohou pomoci léčit a dokonce předcházet některým nepříznivým zdravotním stavům. Okurky také mají nízký obsah kalorií a obsahují velké množství vody a rozpustné vlákniny, takže jsou ideální pro podporu hydratace a jako pomoc při hubnutí.

Dužina okurky se skládá z více než 95 % vody, 2,5 % sacharidů a minerálů. Zajímavý je například obsah křemíku. Zapomenout nesmíme zmínit ani množství vitamínů – především B1, B2 a C. Okurky obsahují enzym erespin, který štěpí bílkoviny. Vysoký obsah vitamínu E zase chrání buňky před volnými radikály. Slizy, které plody obsahují, pomáhají při aktivaci sliznice střev a žaludku. Díky vysokému obsahu vody působí jako účinné diuretikum.

Fotografie: Freepik
  • Antioxidanty – okurky obsahují antioxidanty, včetně flavonoidů a tříslovin, které zabraňují hromadění škodlivých volných radikálů a mohou snížit riziko chronických onemocnění.

  • Zvyšují hydrataci – skládají se z přibližně 95% vody, což může zvýšit hydrataci a pomoci vám splnit každodenní potřebu příjmu tekutin.

  • Pomohou při hubnutí – mají nízký obsah kalorií, vysoký obsah vody a lze je použít jako nízkokalorickou potravinu pro přípravu mnoha pokrmů. To vám může pomoci při hubnutí.

Fotografie: Pixabay
  • Snižuje hladinu cukru v krvi – studie ukazují, že okurka může pomoci snížit hladinu cukru v krvi a zabránit komplikacím spojeným s cukrovkou.

  • Prevence zácpy – okurky obsahují dobré množství vlákniny a vody, což může pomoci předcházet zácpě a podpořit pravidelnou stolici.

Fotografie: Freepik

Na závěr:

Okurky jsou osvěžujícím, výživným a neuvěřitelně všestranným doplňkem každé stravy. Jsou nízkokalorické, ale přitom obsahují mnoho důležitých vitamínů a minerálů a vysoký obsah vody. Konzumace okurek může vést k mnoha potenciálním přínosům pro zdraví, včetně hubnutí, vyvážené hydratace, lepšímu trávení a nižší hladiny cukru v krvi.

Zdroj: Eatingwell