Kolik šálků kávy denně představuje pro zdraví riziko a zvyšuje hladinu cholesterolu? Vědci se na tuto problematiku zaměřili a nyní nám mohou poskytnout odpověď na tuto znepokojující otázku.
V průkopnické genetické studii vědců z University of South Australia zjistili, že dlouhodobě zvýšená konzumace kávy může zvýšit hladinu cholesterolu, a tím zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění
Nejdůležitější je, že tato korelace je pozitivní a závisí na dávkování, což znamená, že čím více kávy vypijete, tím větší je riziko kardiovaskulárních onemocnění. Rozhodně to neznamená, že musíte okamžitě zcela přestat s pitím oblíbeného nápoje.
Výhody a nevýhody kávy
Vědci v posledních letech hodně poukazují na výhody a nevýhody kávy, a dokud se zabývali daty, ale je důležité plně pochopit, jak může jeden z nejvíce konzumovaných nápojů na světě ovlivnit naše zdraví z dlouhodobého hlediska. K dosažení následujících závěrů použili údaje od 362 571 účastníků ve věku od 37 do 73 let a provedli podrobnou analýzu.
Ve studii zkoumali genetické a fenotypové korelace mezi spotřebou kávy a lipidovými profily v plazmě (cholesterol a krevní tuky). Zjistili, že pravidelná konzumace kávy přispívá k nežádoucímu lipidovému profilu, který může zvyšovat riziko pro srdce. Vysoká hladina lipidů v krvi je známým rizikovým faktorem pro srdeční choroby a kávová zrna obsahují velmi silnou sloučeninu, která může zvýšit hladinu cholesterolu.
Záleží na druhu kávy?
Látku jménem cafestol, který hodně ovlivňuje vaše zdraví, obsahují hlavně kávové odrůdy, jako jsou francouzské nebo řecké, ale také se jí hodně nachází v tolik oblíbeném espressu. Naproti tomu ve filtrované nebo instantní kávě je málo nebo žádný kofein, takže z hlediska jeho účinku na lipidy je tato kategorie kávy považována za lepší variantu.
„Důsledky této studie budou pravděpodobně rozsáhlé. Podle mého názoru je obzvláště důležité, aby si lidé, kteří mají vysoký cholesterol nebo se obývají srdečních chorob, pečlivě vybrali druh kávy, kterou konzumují,“ uzavírá odborník.
Odborníci se shodli, že rizikové je pití více jak šesti šálků kávy denně.
Zdroj: University of South Australia