Tipy na to, jak být po porodu brzy znovu fit

Vrátit se do formy po porodu není snadné a vaše tělo nemusí být stejné jako dříve. Nicméně to, zda budete fit a za jak dlouhou dobu, záleží hodně na vás samotných. Respektive na pravidelném pohybu a výživě. Na vašem odhodlání a setrvání ve vykonávání zdraví prospěšných aktivit. Přinášíme vám 7 tipů, jak být fit i po porodu.

1. Aktivita

Po porodu, během prvních několika týdnů, se můžete cítit vyčerpaná, ochromená a ospalá. I když cvičení může být poslední věc, kterou máte na mysli, je důležité udržet se aktivní. Začněte tím, že se budete procházet. Ať už jdete pěšky do obchodu nebo jen pár koleček kolem vašeho bloku.

2. Pozvolné cvičení

Až se budete trochu cítit na víc, než je jen na procházku, zkuste udělat během dne několik dřepů, výpadů. Určitě to ze začátku nijak nepřehánějte s velkým cvičením, ale pozvolna začněte zařazovat lehčí cviky, které si rozdělíte do různých úseků během dne. Například ráno 15 dřepů, dopoledne 25 výpadů, odpoledne opět 25 výpadů, k večeru opět 15 dřepů apod. Počet cviků i cviky si stanovte sami podle toho, jak se cítíte a jak jste na tom zdravotně. Výtečná je i jóga po porodu nebo cvičení na míči. Nezapomeňte protahovat pravidelně svaly a celé tělo.

3. Připojte se k ostatním maminkám

Zkuste najít maminky, které mají doma rovněž novorozence a snaží se dostat do formy a být fit. Pomůžete si tak navzájem, budete se motivovat, inspirovat, radit si a sdílet nadšení.

4. Kontrola nad příjmem kalorií a tuků

Snažte se vyhýbat nezdravým potravinám a nezdravým choutkám, které jste zažili během těhotenství. Zaměřte se na potraviny, které jsou výživné, a pamatujte si, že vaše tělo regeneruje – dopřejte mu tedy to nejlepší.

5. Kojení

Budete-li pravidelně kojit spálíte tak 600 až 800 kalorií denně.

6. Spánek

K tomu, abyste opět bezvadně hubla a cítila se fit, potřebujete dostatek spánku. Nechte nějakou práci i svému manželovi, starším dětem či jiným pomocníkům. Nebo nedělejte vědu z toho, když neumyjete hned nádobí nebo nevyluxujete. Pokud budete mít možnost odpoledne spát, protože spí i vaše dítě, dopřejte si odpočinek.

7. Začínejte pomalu

S cvičením začínejte pomalu a buďte opatrná. Oslabené břišní svaly, naprosté vyčerpání a účinek relaxinu (hormonu, který vaše tělo vylučuje při přípravě na porod) znamená, že vaše tělo zpočátku nemůže zvládnout namáhavou činnost. Znamená to tedy, že se rozhodně nepřepínejte a nezkoušejte zvládnout nemožné. Nic nemá smysl uspěchat. 

Obrázky: pixabay.com