Slintání během spánku je dobrým znamením toho, že tělo umí správně odpočívat

Naše ústa produkují denně obrovské množství slin. A slintání je velmi důležité. Proč? Sliny zajišťují zdraví naší sliznice v dutině ústní, pomáhají nám chránit zuby a dásně a také podporují přijímání potravy a její vhodné zpracování. Slinění je tedy velmi důležité, ale v určitých situacích náš může dostat do trapné situace – třeba během spaní.

Slintání během spánku je pro některé choulostivé téma, o kterém se prostě nemluví, a jen doufáme, že my nic takového neděláme.

Slintáním ke zdraví a pořádnému odpočinku

Realita je ale taková, že rozhodně není za co se stydět a vědci dokládají, že slintání během spánku může značit, že se ve skutečnosti těšíme dobrému fyzickému i psychickému zdraví.

Pokud se ráno probouzíte s polštářem mokrým od slin, neznamená to nic jiného než to, že jste se prostě výborně vyspali a vaše tělo si skutečně odpočinulo.

Fáze snění

Slintání během spánku je totiž známkou toho, že se vaše tělo během spánku dostalo do fáze REM, ve které se zdají sny a kterou tělo nutně potřebuje pro správnou regeneraci. Zbytky slin na polštáři mohou značit, že fáze REM trvala dostatečně dlouho, a navíc nebyla ani ničím jiným rušena. Jednoduše jste si ji vychutnali na maximum a vaše tělo mohlo mezitím pořádně nabírat síly na další den.

Spíte jako malé děti

Také z tohoto důvodu je slintání během spánku typické zejména pro malé děti. Ty totiž nemají žádné starosti, usínají vždy unavené z mnoha podnětů, kterých se jim během dne dostává, a spí pokojným a vydatným spánkem. V této fázi pak vylučují sliny, což značí, že i jejich spánek je plný snů a umožňuje jim skutečně relaxovat.

Pokud i vy slintáte, znamená to, že jednoduše spíte stejně kvalitně jako děti – a to je určitě dobrá zpráva pro vás i pro vaše zdraví. Znamená to, že se umíte dostatečně uvolnit, že vás netrápí plná hlava starostí a že jednoduše odpočíváte kvalitně a naplno.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]