Stravovací návyky královny Alžběty II, které ji udržují v plné fyzické síle

Fotografie: Pixabay

Královna Alžběta II. je v čele Velké Británie již mnoho let a stále ji prezentuje tím nejlepším způsobem. Podíl na tom má samozřejmě mimo jiné i její strava. Jídelníček a dietní pravidla, která má nastavené, udržují její mysl i tělo ve skvělé kondici. Královna totiž moc dobře chápe, že každý z nás je to, co jí. Podívejte se, díky čemu zůstává 94 letá panovnice stále zdravá, aktivní a veselá.

Jednoduchá a přitom výživná jídla

Podle bývalého šéfkuchaře Darrena McGradyho, který v královské rodině pracuje více než 10 let, se jídelníček královny skládá z nejjednodušších pokrmů bez královské pompy a luxusu. Ve stravě dominuje dušená zelenina, dobře připravené maso a grilované ryby. Její strava je bohatá na sacharidy, bílkoviny a vitamíny. Tedy přesně na to, co bychom měli konzumovat my všichni.

Odborníci na výživu tvrdí, že musíte jíst ta jídla, na která je naše tělo zvyklé dle genetické úrovně. Jednoduchá a výživná regionální jídla jsou snadněji stravitelná pro nás žaludek, protože naše tělo je fyziologicky přizpůsobené tomu, kde jsme se narodili. Exotické produkty jsou sice velmi zdravé, ale naše těla je tráví pomaleji a hůře. S tímto stanoviskem souhlasí dokonce i zubaři.

Základem jsou ryby

Anglická královna zbožňuje lososa, který tvoří velkou část jejího jídelníčku. Jaká jídla z něj její osobní kuchař připravuje? Jde například o uzeného, smaženého i vařeného lososa. Kromě toho se kousky z něj přidávají i do salátů, koláčů, omelety nebo si vychutnává klasické rybí steaky. A není se čemu divit, protože ryby s červeným masem jsou velice zdravé.

Fotografie: Pixabay

Polynenasycené mastné kyseliny v rybím oleji zabraňují předčasnému stárnutí mozku. Díky tomu je stále tak čilá a má stále skvělou paměť. Jde zaručeně o součást důvodu, proč si i ve svém věku zachovala čistou mysl a své královské povinnosti je schopna plnit naplno. Omega-3 mastné kyseliny navíc pozitivně působí na klouby, zlepšují funkci srdce a krevní oběh. V základu zdravé výživy by proto ryby rozhodně neměly chybět.

Pouze sezónní ovoce a zelenina

Vše, co vyrostlo mimo sezónu, je jedním ze zakázaných potravin současné královny Anglie. Zelenina a ovoce se proto na jejím stole objevuje přesně v době, která odpovídá jejich vegetačnímu období v přírodě. Ani její oblíbené jahody se nebudou jíst, pokud je venku již sníh. Jíst sezónní suroviny zajišťuje, že jsou produkty čisté a pěstované bez chemie, a to je pro ni důležité.

Čokoláda? Jedině hořká

Samozřejmě i královna si čas od času dá ráda něco sladkého. Ale i tato položka má přísná pravidla. Strava jejího Veličenstva totiž vyžaduje výhradně hořkou nebo tmavou čokoládu s obsahem kakaa minimálně 55 %. Čím vyšší procento, tím lépe.

Fotografie: Pixabay

Možná vás to překvapí, ale anglická královna nekonzumuje žádnou bílou a mléčnou čokoládu. Tyto produkty totiž obsahují více cukru a méně kakaa.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]