Potraviny pro zdravé srdce a cévy. Začněte s jejich konzumací již dnes

Kardiovaskulární choroby týkající se srdce a cév patří k nejčastějším civilizačním nemocem současnosti a zároveň jsou bohužel i jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Nejen z tohoto důvodu se vyplatí o naše srdce a cévy starat. Jednou z možností je samozřejmě zdravý jídelníček, tedy konzumace potravin, u kterých byl prokázán jejich pozitivní vliv na naše srdce a cévy.

Losos

Jednou z nejzdravějších potravin pro naše srdce je losos. Důvodem je vysoký obsah omega-3-mastných kyselin v jeho mase. Tyto kyseliny výrazně snižují riziko vzniku srdečních arytmií, které mohou být příčinou náhlých úmrtí a zároveň dokáží snížit tuky obsažené v naší krvi, neboť mají schopnost „rozpouštět“ nebezpečný cholesterol. Z tohoto důvodu se doporučuje pravidelná konzumace lososa alespoň dvakrát týdně. Podobně jako losos prospívá našemu srdci a cévám například i tuňák.

Slunečnicová a dýňová semínka

Také semínka obsahují zdraví prospěšné omega-3-mastné kyseliny a také velké množství vlákniny a hořčíku, který je důležitý pro správnou funkci srdce. Například sto gramů slunečnicových semínek obsahuje deset procent denního množství hořčíku. Další minerální látkou prospěšnou pro naše cévy, kterou slunečnicová a dýňová semínka obsahují, je zinek.

Ovesné vločky

Ovesné vločky jsou bohaté na beta-glukanovou vlákninu, která snižuje hladinu cholesterolu, a také na antioxidanty, které prospívají našemu srdci a snižují krevní tlak. Kromě toho je oves bohatý také na omega-3-mastné kyseliny, draslík a foláty. Ničím tedy po ránu nemůžete vašemu srci prospět více než miskou ovesných vloček k snídani.

Fazole

Dalším bohatým zdrojem vlákniny jsou fazole, které obsahují oba typy vlákniny, rozpustnou i nerozpustnou. Svým vysokým obsahem vlákniny v poměru ke svému nízkému glykemickému indexu jsou fazole zcela jedinečné, a poskytují skvělé podmínky k tomu, aby náš metabolismus uvolnil mastné kyseliny. Dalším benefitem fazolí je vysoké množství antioxidantů. Fazole lze do našeho jídelníčku zařadit mnoha způsoby, například jako součást salátu, polévek, guláše či jako přílohu k masu. Podobně jako u lososa se doporučuje jejich konzumace alespoň dvakrát týdně.

Avokádo

Polynenasycené tuky obsažené v avokádu pomáhají snižovat špatný cholesterol a naopak zvyšovat tak zvaný dobrý cholesterol. Kromě toho v avokádu najdeme i velké množství vlákniny.

Pistácie, mandle a ořechy

Tyto plody obecně pomáhají čistit naše cévy, obsahují vysoké množství vlákniny, nenasycených mastných kyselin a také hořčíku. Malá hrst ořechů každý den snižuje cholesterol a omezuje zánět v cévách, které zásobují srdeční stěnu. Kromě toho ořechy snižují i riziko vzniku cukrovky.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]