Únava a bolesti hlavy dokáží pěkně potrápit. Předcházet jim je přitom tak snadné

Fotografie: Depositphotos

Nekončící bolesti hlavy a přílišná únava mohou člověku nepěkně narušit každodenní rutinu, a proto je dobré vědět, jak se proti nim bránit.

Pokud často trpíte bolestí hlavy, depresemi nebo přílišnou únavou, s největší pravděpodobností je problém způsobený špatným krevním oběhem ve vašem mozku, což může v některých případech vést až k hypoxii (nedostatku kyslíku v krvi). Naštěstí jde však o skutečnost, které můžete snadno zabránit, a to pomocí několika změn ve vašem každodenním životě. S těmi nejlepšími způsoby se můžete seznámit níže, radí lékař Joseph Goldberg.

Důležité je zůstat aktivní

Obecně platí, že jakákoliv činnost, během které se člověk běžně zadýchá, má pozitivní vliv na průtok krve mozkem. Můžete si tak vybrat téměř cokoliv, od pravidelného běhání nebo jízdy na kole až po plavání a tanec. Zoufat ovšem nemusíte, ani pokud nemáte dostatek času – stačí si během dne vyčlenit třicet až padesát minut na krátkou procházku, neboť i ta dokáže být našemu zdraví velmi prospěšná. Snažte se také například namísto výtahu používat schodiště a místo krátkých jízd autem volte raději chůzi.

Fotografie: Pexels

Nezapomeňte se protahovat

Pravidelné protahování nejen zlepšuje celkový krevní oběh v těle, ale také pomáhá mozku lépe získávat kyslík a další důležité prvky pro jeho správnou funkci. Nejjednoduššími a nejúčinnějšími protahovacími cviky, které můžete snadno provádět z pohodlí vašeho domova, jsou například pozice psa obráceného dolů nebo intenzivnější předklánění. Pokud se ovšem k této aktivitě sami neodhodláte, můžete začít chodit na lekce jógy, které budou rozhodně mnohem přínosnější.

Nebojte se studené vody

Pravidelné otužování, byť jen na několik vteřin, má podle některých studií velmi pozitivní vliv na prokrvení nejen našeho mozku, ale také celého těla. Vystavení chladu stimuluje jeden z nejdelších nervů v těle, který spojuje mozkový kmen se srdcem, plícemi a trávicím systémem a který řídí srdeční tep a reguluje krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Studené sprchy mohou být sice zpočátku bolestivé a náročné na psychiku, ovšem benefity, jež přináší, opravdu stojí za to.

Meditujte častěji

Podle některých studií může meditace skutečně přinést řadu výhod pro náš mozek. Obecně je však známo, že jde o jednu z nejlepších metod, díky nimž může člověk relaxovat a pročistit svou mysl od všeho špatného. V současné době je k dispozici mnoho druhů meditace a je pouze na vás, kterou zvolíte – nezapomínejte však, že i horší druh meditace je lepší než žádný.

Opalujte se na slunci

Účinky slunečních paprsků zvyšují přirozenou produkci oxidu dusnatého, který rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak, čímž také zlepšuje funkci našeho mozku. Světlo ze slunce navíc způsobuje, že kůže produkuje více vitamínu D, který je nezbytný pro zdraví mozku, dobrou paměť a správný krevní oběh. Podle odborníků stačí i pouhých deset minut opalování denně, abyste pocítili změnu.

Zlepšete svůj jídelníček

V neposlední řadě je velmi důležité, aby váš jídelníček obsahoval zdravé a přínosné potraviny, jako jsou například ořechy, semínka a borůvky, jež mají vysokou výživovou hodnotu a obsahují vitamín E, nebo avokádo, které dokáže regulovat hladinu našeho cholesterolu.

Dopřát si však můžete také například hořkou čokoládu, jež je bohatá na flavonoidy. Ty zlepšují kognitivní výkon a zvyšují průtok krve do klíčových oblastí mozku. Avšak abyste toho dosáhli, je důležité zvolit čokoládu, která obsahuje alespoň 70 % kakaa.

Zdroj: Healthline, WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]