Strava je pro hubnutí rozhodující. Tyto potraviny byste měli zařadit na svůj jídelníček

Fotografie: Freepik

Skoro každá žena někdy hledá recept na zdravé hubnutí. Pokud však držíme nějakou dietu, musíme našemu organismu vždy zabezpečit dostatečný přísun živin. V opačném případě totiž hrozí, že náš organismus bude kolabovat.

Naštěstí lze konzumovat potraviny, které vám jednak dokáží usnadnit samotné hubnutí, ale zároveň se postarají o to, aby vaše tělo mělo dostatek všeho, co potřebuje pro svou správnou činnost.

Absorpce tuků a přísun vitaminů

Pokud se jedná o jídlo, které absorbuje tuky a zároveň je bohaté na vitamíny, tak rozhodně lze doporučit lilek. Ten doslova dokáže absorbovat tuk jako houba. Nemůžete však jíst lilek syrový, protože obsahuje solanin, což je toxická látka, která může způsobit zažívací potíže. Jeho účinky se neutralizují právě tepelnou úpravou.

Fotografie: Freepik

Lilek se tak může vařit, případně může být vložen do trouby, nebo bývá běžně používán jako přísada do jídel. Abyste však nespotřebovali na přípravu lilku příliš mnoho oleje, který do sebe také dokáže hodně nasát, pojďme se podívat na osvědčené dietní nápady, které byste mohli vyzkoušet:

  • Místo oleje, potřete upečený lilek dvěma čajovými lžičkami sezamové pasty
  • Upečený lilek opařte na 2 minuty ve slané vodě, díky čemuž přestane absorbovat olej
  • Nasolte plátky lilku a vyčkejte 15 až 20 minut a až následně je uvařte
  • Použijte olejový sprej, který sníží nutnost použití oleje na minimum

Lilek a jeho přednosti

Ještě si řekněme něco k tomu, proč je vlastně lilek tolik vhodný. Obsahuje totiž velké množství esenciálních vitaminů a minerálů. Pokud dodržíte některý z výše uvedených postupů pro pečení nebo vaření lilku, tak je také jeho příprava velmi snadná a zdravá. Je to jedna z nejvhodnějších potravin, kterou byste měli doplnit svůj jídelníček během půstu.

Fotografie: Freepik

Lilek také můžete používat jako přísadu do řady pokrmů, ať už se jedná o dušené maso, zacusca, houby a podobně. Konzumovat lilek tak můžete opravdu na spoustu způsobů, přičemž si každý jistě vybere ten, který mu bude vyhovovat.

Tip pro vegetariány

Výše jsme zmiňovali některé pokrmy, se kterými můžete konzumovat lilek, ale ty nemusí být z mnoha důvodů vhodné pro vegetariány. Protože řada lidí má v dnešní době v oblibě právě vegetariánskou nebo veganskou stravu, rozhodně také zde je možno zakomponovat lilek.

Pokud chcete, aby bílý lilek získal barvu a sladkou chuť, připravte si lilkový salát bez vaječného žloutku, do kterého dáte polovinu vařené cukety. Toto složení zajistí, že se směs dobře spojí bez nutnosti, že byste museli použít velké množství oleje nebo směs dlouho míchat.

Zdroj: WebMD