Kurkuma je považovaná za poklad na posílení imunity. I přes řadu příznivých vlivů na zdraví je ale třeba se mít na pozoru

Fotografie: iStock

Poté, co západní svět objevil sílu kurkumy, pikantního, sytě oranžového koření, jež bylo po dlouhá tisíciletí používáno v asijské kuchyni, nastal v rámci trhu její boom. Zjistěte, v čem tkví tajemství této superpotraviny a zda je vhodná skutečně na vše a pro každého.

Kurkuma, neboli indický šafrán, se získává pomletím usušeného oddenku kurkumovníku dlouhého. Je oblíbená zejména pro své antioxidační, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti.

Její oranžové zabarvení má na svědomí kurkumin – přírodní barvivo, pro které jsou typické jeho silné protizánětlivé vlastnosti. Toto koření je dále bohaté na vitamíny E, K a B a řadu minerálů, mezi něž patří hořčík, draslík, vápník, železo, fosfor, zinek a sodík.

Již odnepaměti má kurkuma své místo v tradiční čínské medicíně, kde se používá na podporu správného trávení, činnosti jater a ledvin či k celkovému zklidnění organismu. Přispívá ke zmírnění překyselení organismu a s ním souvisejícím pálení žáhy.

I přes svoji pikantní zemitou chuť má ochlazující účinky, čímž pozitivně působí také na pleť. Blahodárný vliv má také na kardiovaskulární systém – snižuje hladinu cholesterolu, čímž předchází onemocněním cév a srdce.

Fotografie: Pixabay

Kurkumová voda: zázrak, nebo marketingový tah?

V návaznosti na množství pozitivních aspektů tohoto koření se před nedávnem rozšířil trend v podobě vody s přídavkem kurkumy. Její konzumace by měla vést očistě těla od toxinů, zrychlení metabolismu a následnému urychlení hubnutí.

Tento nápoj, který je možné připravit smícháním sklenice teplé vody spolu s kurkumou, černým pepřem a šťávou s citronu, však rozhodně není vhodný pro každého.

Fotografie: Pixabay

Komu může kurkuma naopak uškodit?

I přes řadu příznivých vlivů na zdraví je třeba se mít na pozoru. Stejně jako všechny další přírodní léčivé produkty, i kurkuma má svoji odvrácenou stranu.

Kurkuma je známá pro své relaxační účinky, což ji činí potenciálně nebezpečnou pro těhotné ženy – těm může, v krajních případech, vyvolat potrat. Při konzumaci kurkumy by měli být ostražití také lidé s ředěnou krví a diabetici – látky v ní obsažené vedou ke snížení krevního cukru. Vhodná není ani pro pacienty trpící rakovinou, kteří podstupují léčbu chemoterapií. Právě s ní mohou nastat kontraindikace.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]