Snídaně vám může kazit vaši štíhlou linii. Vyvarujte se při ní zbytečným chybám

Fotografie: Pixabay

Určitě máte sami zkušenost, že ráno, tedy i snídaně, dělá den. Pokud se dobře vyspíte, ráno všechno stihnete a nic vás nerozhází, zbytek dne bude pohodový a bez potíží. Je-li tomu ale naopak, odnesou to všechny aktivit během zbytku dne. A podobně to platí i co se týče hubnutí. Vaše ranní návyky vám mohou s udržováním štíhlé linie hodně pomoci, anebo vám mohou házet klacky pod nohy. Které chyby děláte a stojí vám v cestě ve snaze získat vysněnou štíhlou postavu?

Nesnídáte

Nedávné průzkumy ukazují, že velká část zejména mladé populace snídani vynechává. A nejde ani tak o to, že by ráno neměli hlad, ale spíše nestíhají, a je jim líto okrádat se o cenné minuty spánku, aby se mohli v klidu nasnídat. Bohužel však takový návyk není pro udržování postavy ideální.

Snídaně by nám měla dodat až čtvrtinu denního příjmu kalorií a nastartovat náš metabolismus na zbytek dne. Pokud opravdu ráno nemáte na nic chuť, zkuste si dát alespoň kousek ovoce nebo jogurt, abyste do práce nevyráželi nalačno.

Zapomínáte na pitný režim

Tělo člověka se až ze 60 % skládá z vody. I proto ji tělu musíme neustále doplňovat, a to platí o to více pro ráno, kdy je naše tělo po celé dlouhé noci dehydratováno. Konzumace vody také urychluje metabolismus a pomáhá se správným trávením. Zajišťuje také to, aby se tělo zbavovalo toxinů. Po ránu se vyplatí dopřát si celou sklenici vlažné vody. Ta vás občerství a tělu dá signál, že je načase nastartovat se a začít pracovat.

Dopřáváte si výhradně sladkou snídani

Snídaně nemusí být zrovna dietní. Klidně se nebojte dopřát si velkou porci a různorodé potraviny včetně těch sladkých. Nadbytek cukru ve snídani ale není ideální, jelikož způsobí to, že vám před obědem rychleji vyhládne a vy budete kručení v břichu zahánět nezdravými svačinkami. Pokud máte rádi sladkou snídani, vsaďte raději na domácí ovesné kaše či granolu, kterou dochutíte ovocem a medem. Sladké pečivo si dopřejte jen výjimečně.

Jíte příliš pečiva

Pečivo nemusí být nutně špatným základem zdravé snídaně. Ale máme na mysli to tmavé, celozrnné, nikoliv bílé tučné rohlíky nebo housky. Glykemický index bílého pečiva je velmi vysoký, což znamená jediné – již po pár hodinách budete mít opět vlčí hlad, který budete mít nutkání zahánět něčím nezdravým. Lepší volbou je celozrnný chléb se šunkou či sýrem nebo nějakou chutnou domácí pomazánkou.

S džusy nešetříte

Populární představou zdravé snídaně jsou různé ovocné šťávy. Dodají vám vitamíny a nezatíží vaše trávení. Pokud si ale hlídáte váhu, dejte si na ně pozor. Nejsou tak zdravé, jak se tváří – a to zejména ty průmyslově vyráběné. Pokud už si chcete dopřát džus, tak jedině domácí. U těch z krabice máte akorát tak jistotu, že do sebe dostanete spoustu zbytečného cukru. Vitamíny se do těla dají dostat i jinak.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]