Sušení prádla v zimních měsících s sebou nese riziko vzniku astma, kvůli přílišné vlhkosti, kterou způsobuje

Fotografie: Al Silonov / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Podle vědecké studie Mackintosh School of Architecture ve Skotsku může sušení prádla v domácnosti nadměrně zvyšovat vlhkost a podporovat astma a alergie.

Na podzim a v zimě nevěšíme čerstvě vyprané oblečení na balkon nebo terasu. Jsme nuceni v koupelně nebo v pokoji postavit sušáky. Ukazuje se však, že tato praxe je pro naše zdraví velmi nebezpečná. Sušení prádla doma může způsobit vznik plísní, alergií a senné rýmy. Výzkum sušení prádla v místnostech ukázal, že v mnoha domech je příliš mnoho vlhkosti v interiéru. Až třetina této vlhkosti je způsobena tím, že v podzimních a zimních měsících se mnoho lidí rozhoduje sušit čerstvě vyprané oblečení v interiéru se zavřenými okny kvůli dešti či mrazu.

Sušení prádla doma

Jak prokázali odborníci, v mnoha britských domech je příliš mnoho vlhkosti. Téměř třetina této vlhkosti je důsledkem sušení prádla v místnosti. Ve 100 domácnostech se prádlo v 87 % případů sušilo za chladného počasí uvnitř, například v obývacích pokojích nebo ložnicích.

Vedoucí výzkumná pracovnice Rosalie Menon uvedla, že lidé nevědí, kolik vlhkosti se přitom přidává do vzduchu, který dýchají. Vysvětlila, že při jednom „praní“ (tj. jedné dávce prádla) se do ovzduší v domě uvolní dva litry vody, když se v něm suší oblečení.

Hrozí výskyt plísně

Příliš vysoká vlhkost podporuje astma, sennou rýmu a další alergie, protože usnadňuje růst roztočů a plísní. Specifická plíseň, která způsobuje zápal plic u lidí s oslabeným imunitním systémem, byla nalezena v 25 procentech zkoumaných domácností. V mnoha domácnostech je však problémem spíše příliš suchý než příliš vlhký vzduch. V ideálním případě obsahuje vzduch 40 až 60 % vlhkosti.

plíseň na stěně
Fotografie: Freepik

Autoři studie vyzvali projektanty budov, aby v nových domech vyčlenili speciální, dobře větrané a vytápěné místnosti pro sušárnu. V rodinných domech je nejvhodnější mít prádelnu umístěnou v jedné místnosti se sušárnou – pak není třeba čerstvě vyprané prádlo přenášet. Pokud je místnost pro praní a sušení prádla v přízemí, je za příznivého počasí snadné vynést prádlo na zahradu. Společná sušárna v bytovém domě přináší více problémů – konflikty mezi nájemníky o přístup do ní.

Jak se vyhnout problémům

Pokud používáte některou z výše uvedených metod, je vhodné zvážit její změnu a nahrazení jinou metodou, zejména pokud s vámi žije dítě. V ideálním případě by v domě nebo bytovém domě měla být samostatná místnost určená pro sušení. Tam můžete bez obav pověsit mokré oblečení. Pokud však taková místnost není k dispozici, vyplatí se pořídit si elektrickou sušičku, která výrazně zkrátí dobu sušení.

muž vytahuje prádlo ze sušičky
Fotografie: Freepik

Existují závěsné sušičky, ale také dvouzávěsné sušičky, které se zapojují do zásuvky. Pokud vám to rozpočet a především velikost koupelny dovolí, vyplatí se pořídit si elektrickou sušičku. Kromě toho je dobré si zapamatovat několik pravidel. Bez ohledu na roční období je nutné místnosti pravidelně větrat. Teplota v domě by se měla pohybovat kolem 18–20 stupňů a vlhkost by neměla přesáhnout 60 %.

Zdroj: Mackintosh Environmental Architecture Research Unit

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]