Lepší jeden „prd“ než deset doktorů. Větry je zdravější nezadržovat

Fotografie: Depositphotos

vwetr

Tělo produkuje plyny jako důsledek trávení a zpracování potravy, stejně jako při polykání vzduchu. Tyto plyny a vzduch se hromadí v trávicím systému a některé z nich se mohou vstřebat, zatímco zbytek je nutné uvolnit ve formě větru nebo říhnutí. Pokud by tyto plyny nebyly uvolněny, mohlo by to vést k bolestivým problémům, jako je nadýmání. Větry tedy pomáhají uvolňovat tyto plyny a zlepšují funkci trávicího systému, což je jedna z jejich výhod, říká doktorka Alana Biggers.

Zjistíte, zda je vaše strava vyvážená

Vyvážená strava, která obsahuje libové bílkoviny, zeleninu, ovoce a obiloviny, je pro vaše zdraví prospěšná, ale může vést k tvorbě plynů. Některé sacharidy se totiž nemohou plně rozložit ve vašem trávicím traktu a způsobují kvašení v tlustém střevě, což vede ke vzniku plynů. Zatímco jednoduché sacharidy mohou vést k méně plynům, nejsou pro zdraví tak prospěšné jako vyvážená strava. Je tedy důležité jíst vyváženě, i když to může způsobit nadýmání.

Snižuje bolesti břicha

Při jídle, žvýkání, polykání a zpracování potravy se v trávicím traktu hromadí plyny. Pokud produkujete hodně plynu, může to nakonec způsobit bolest a nepohodlí. Větry však tento plyn a s ním i bolest nebo tlak odstraníte.

Zlepšuje zdraví tlustého střeva

Čas od času se může stát, že budete chtít zadržet plyn, abyste potlačili plynatost, když jste v místnosti s ostatními. Příliš časté zadržování plynu však ve skutečnosti může dráždit tlusté střevo. Může také dráždit hemoroidy. Uvolňování plynů je vždy zdravější než jejich zadržování.

Snižuje nadýmání

Větry mohou zmírnit bolest a nepohodlí v břiše tím, že uvolní tlak v trávicím traktu. Když se v břiše hromadí přebytečný vzduch, může to vést k bolesti a nepohodlí. Větry se tento vzduch uvolní, a bolest se tak zmírní.

Identifikuje potravinové alergie nebo intolerance

Když sníte potravinu, na kterou máte alergii nebo intoleranci, vaše tělo vyvolá příznaky, jež vám dají vědět, že je zažívací trakt narušen. Tyto příznaky mohou zahrnovat průjem, nevolnost, nadýmání a plynatost. Pokud se u vás po konzumaci určitých potravin běžně objevuje nadměrná plynatost, vaše tělo se vám možná snaží sdělit, že vás daná potravina rozrušila.

Znamená zdravá střeva

Přídavné plyny mohou být cenou za zdravější střevní mikrobiom. Dobré zdraví střev a prosperující kolonie bakterií produkují více plynu. Je to proto, že tyto bakterie mohou snadněji konzumovat a rozkládat potravu v žaludku a střevech. To sice může způsobovat nadměrné množství plynu, ale je to dobré znamení – znamení, které vám říká, že je v trávicím traktu vše v pořádku.

bolest břicha
Fotografie: Freepik

Funguje jako zdravotní alarm

Nadměrná plynatost nebo extrémní zápach plynatosti mohou být známkou potenciálního zdravotního stavu nebo problému. Tyto příznaky mohou být způsobem, jakým vám vaše tělo dává najevo, že něco není v pořádku. Může se jednat o potravinovou intoleranci. Vzácně se může jednat o příznak závažnějšího problému, například rakoviny tlustého střeva.

Kolik větrů je normálních?

Průměrný člověk vyprodukuje 14 až 23 větrů denně. V závislosti na tom, co jíte, a na vašem životním stylu jich může být o něco méně, nebo i více. Ve většině případů, kdy si ulevíte, budou bez zápachu, dokonce neznatelné. Někdy však mohou být větry zapáchající nebo hlasitější než obvykle. Za nadměrné uvolňování větrů je považováno 25 a více za den. I když si počet větrů nemusíte hlídat, většinou můžete zjistit, kdy plyny odcházejí častěji, podle toho, jak často si všímáte nadměrného tlaku v konečníku.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]