Ačkoliv spánek s mokrými vlasy nezpůsobuje nachlazení, je třeba si dát pozor na rizika infekce a lámání vlasů

Fotografie: Depositphotos

Pokud chodíte často spát s mokrými vlasy, měli byste brát na vědomí možná zdravotní rizika tohoto návyku. Lepší je se mu proto vyhýbat úplně.

Mnoho žen si myslí, že usínání s mokrými vlasy vede případně pouze k nachlazení. Jedná se však o poměrně nebezpečný návyk, který může mít řadu dalších negativních dopadů na vaše zdraví. Kromě toho jsou řeči o nastydnutí pouhý mýtus. Potýkat se můžete zejména s plísňovými infekcemi nebo s potížemi udržet si dobrý účes, což jsou problémy, které vám mohou snadno znepříjemnit život. Je proto vhodné brát tato rizika na vědomí před tím, než ulehnete do postele, říká doktor Gerhard Whitworth.

Spaní s mokrými vlasy nezpůsobuje nachlazení

Pravděpodobně víte, že spaní s mokrými vlasy bývá nejčastěji spojováno s běžným nachlazením, a to zejména vlivem lidové tradice a maminčiným či babiččiným varováním. Neexistuje však žádný důkaz, který by dokazoval souvislost mezi nachlazením a ulehnutím s mokrou hřívou. Toto nepříjemné onemocnění totiž způsobuje zpravidla vir (až 200 druhů). Takový virus se dostává do těla nosem, ústy či očima a šíří se kapénkami ve vzduchu, když nakažená osoba kýchne, zakašle, nebo promluví.

Plísňové infekce

Ačkoliv vám spánek s mokrými vlasy nepřivodí rýmu, zvyšuje riziko vzniku plísňové infekce vlasové pokožky. Nejčastěji se v důsledku tohoto problému můžete potýkat s onemocněním zvaným Malassezia, které dále vede třeba k lupům nebo dermatitidě. Kromě toho může plíseň postihnout i váš polštář – daří se jí totiž v teplém prostředí, a proto je pro ni mokrý polštář ideální živnou půdou.

Lámání vlasů

Spaní s mokrými vlasy má vliv na vlasy samotné. Kromě toho, že se se vší pravděpodobností probudíte s pořádně zacuchanou hlavou, můžete tímto způsobem také snadno poškodit své vlasové folikuly. Pravděpodobně se budete častěji potýkat s jejich lámáním a obecně ochabnutím, což se velmi brzy projeví na vašem účesu. Problém však může být o to horší, pokud si mokré vlasy spletete do copu či pevného účesu, protože tím zvýšíte napětí vlasového stvolu.

vypadávání vlasů
Fotografie: Pixabay

Co dělat, pokud musíte spát s mokrými vlasy

Pokud musíte i přes výše uvedená rizika jít spát s mokrými vlasy, udělejte několik opatření, které vám pomohou předejít zmíněným problémům. Můžete si například na pokožku hlavy nanést kokosový olej, jenž ochrání vlasy před lámáním. Tento užitečný prostředek totiž snižuje množství absorbované vody – nedoporučuje se však v případě, pokud trpíte ekzémem, protože by ho mohl ještě zhoršit. Vaše vlasy dále může ochránit používání kondicionéru, neboť ten pomáhá uzavírat vlasové folikuly, snižuje tření a usnadňuje rozčesávání vlasů.

Raději byste však měli v každém případě své vlasy před spaním řádně vysušit a učesat, abyste předešli potenciálním problémům. Čím méně vody v nich totiž máte, tím lépe se minimalizuje jejich poškození. Neměli byste také zapomínat na jemné rozpletení, abyste je během noci zbytečně nenamáhali. Dále je vhodné zakoupit si hedvábné povlečení, které méně vysušuje pokožku (poskytuje totiž povrch bez tření) a poskytuje mnohem lepší pocit při ulehnutí do postele.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]