Systémový lupus je důvodem pro návštěvu lékaře. Mezi jeho příznaky patří například vyrážka a únava

Fotografie: Doktorinternet / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud na sobě zpozorujete některý z těchto příznaků, mohli byste se potýkat se systémovým lupusem. Toto onemocnění vám může velmi snadno znepříjemnit život.

Termín lupus je označení pro řadu imunitních onemocnění, která mají velmi podobné klinické projevy a laboratorní znaky a právě SLE patří mezi ty nejčastější z nich. Jedná se o chronický problém, během něhož se střídají horší příznaky s obdobím mírných příznaků – většina pacientů je však schopna při léčbě systémového lupusu žít normální život, říká doktorka Brenda B. Spriggs. Důležité je především onemocnění včas rozpoznat a zaujmout vhodná doporučení, která vám sdělí váš praktický lékař.

Rozpoznání příznaků SLE

Imunitní systém normálně bojuje proti nebezpečným infekcím a bakteriím, aby udržel tělo zdravé a ochránil ho před potenciálním nebezpečí. Pokud však dojde k rozvoji autoimunitního onemocnění, začíná tento systém naopak napadat potřebné tělesné buňky, protože si je plete s cizími tělesy. Příznaky systémového lupusu se mohou u jednotlivých pacientů lišit, přičemž v průběhu času mohou nabývat na intenzitě. Mezi ty nejčastější z nich patří především:

  • silná únava,
  • bolesti kloubů,
  • otoky kloubů,
  • bolesti hlavy,
  • vyrážka na tvářích a nose,
  • vypadávání vlasů,
  • chudokrevnost,
  • problémy se srážlivostí krve,
  • zbělání nebo zmodrání prstů,
  • brnění při nachlazení neboli Raynaudův fenomén.

Další možné příznaky závisí především na částech těla, které toto nepříjemné onemocnění napadá, jako je například trávicí trakt, srdce nebo kůže. Je také důležité poznamenat, že příznaky systémového lupusu mohou být zároveň příznaky mnoha dalších onemocnění, což činí jeho diagnostiku velmi složitou. Pokud se tedy potýkáte s některými z výše uvedených potíží, raději se co nejdříve poraďte se svým praktickým lékařem, který vám provede testy, aby získal informace potřebné k určení přesné diagnózy.

Nejčastější příčiny onemocnění

Přesná příčina systémového lupusu bohužel doposud není světu medicíny známa. Je s ním však spojováno několik faktorů, které přispívají k jeho rozvoji. Mezi ty nejčastější patří především:

  • genetika: nemoc sice není spojena s určitým genem, ale lidé se systémovým lupusem mají často v rodině členy s jinými autoimunitními onemocněními,
  • životní prostředí: mezi spouštěcí faktory životního prostředí, které mohou mít vliv na rozvoj systémového lupusu, patří především ultrafialové záření, některé léky, viry, fyzický nebo emocionální stres, trauma, pohlaví a hormony.
léky
Fotografie: Pixabay

Systémový lupus také postihuje více ženy než muže – kromě toho mohou ženy navíc pociťovat mnohem intenzivnější příznaky, a to zejména během těhotenství nebo při menstruaci. Při vzniku tohoto nepříjemného onemocnění by tedy mohl hrát roli ženský hormon estrogen.

Léčba systémového lupusu

Žádný lék na systémový lupus bohužel neexistuje, a proto je v současné době cílem léčby zmírnění příznaků. To může zahrnovat především užívání protizánětlivých léků na bolest a ztuhlost kloubů, steroidní krémy na vyrážky, kortikosteroidy, antimalarika na kožní a kloubní problémy a léky modifikující onemocnění nebo cílené látky imunitního systému. Je také dobré snažit se vyvarovat stresu a přílišnému tlaku (zejména v práci a ve svém okolí).

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]